Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Card salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Card salariu

Buna seara!
Angajatorul te poate obliga sa renunti la serviciile bancii unde ai contul pentru salariu? Noua conventie, incheiata intre banca si angajator, se pare ca ingreuneaza activitatea serviciului financiar care vireza salariul (mentionez faptul ca a fost semnata aceasta noua conventie).
Mi s-a cerut sa optez pentru alta banca sau sa primesc salariul "numerar".
Va multtumesc si va doresc toate cele bune!
Reliana
Codul Muncii prevede posibilitatea si nu obligativitatea ca salariul sa seefectueze prin virament intr-un cont bancar. Angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului.

Art.166 C.mun.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
....
Mulţumesc!
Numai bine!
Cum se face o cere catre contabil.. As dori sa-mi aratati cum se face o cere catre contabil pentru card sa-mi vireze salariu
Cornel Vasile, Consilier juridic
Domnule Director/Administrator

Subsemnatul __________________, domiciliat în __________________________, cod numeric personal ________________, încadrat in functia de ................... din cadrul ................................., vă rog să aveți amabilitatea de a-mi vira drepturile salariale ce mi se cuvin în contul curent cod IBAN: ________________________, deschis la _____________.
La prezenta atașez și un extras de cont emis de Banca ............
Vă mulțumesc.

Data, Semnătura,