Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa de post - Inginer Mecanic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa de post - Inginer Mecanic

Buna ziua,

Doresc sa cunosc fisa postului a inginerului mecanic, care isi desfasoara activitatea intr-o firma de constructii, avand ca obiect principal de activitate "Lucrari de pregatire a terenului" - 4312.
Va multumesc anticipat pentru sprijin.
O zi buna la toata lumea !
Poate va ajuta !

FISA POSTULUI (Masinist la masini terasamente)

I. Identificarea postului

1. Numele si prenumele titularului:
2. Denumirea postului: Buldozerist (Masinist la masini de terasamente)
3. Pozitia in COR / Cod: 833201
4. Departamentul / locatia: Santier
5. Nivelul postului:
a) Conducere / coordonare:
b) Executie:
6. Relatiile:
a) Ierarhice(cpntrol, indrumare, posturi supervizate):
- se subordoneaza:
- are in subordine:
b) Functionale(colaborare, pe orizontala):
c) Reprezentare(colaborare, consultanta):

II. Descrierea postului

1. Scopul general al postului
Conducerea, intretinerea si supravegherea utilajelor destinate executarii de terasamente, prepararii si turnarii betoanelor si mixturilor asfaltice.
2. Obiectivele postului
- efectuarea lucrarilor corespunzator programului de lucrari;
- executarea reparatiilor si remedierea defectiunilor aparute in timpul procesului de productie;
- asigurarea, completarea si predarea tuturor documentelor conform reglementarilor, atributiilor si dispozitiilor primite.
3. Descrierea sarcinilor, atributiilor, activitatilor postului:
- aprovizioneaza locul de munca si mentine stocul de piese de schimb, combustibili si lubrifianti;

atasez si fisa pt excavatorist, poate te ajuta sa adaptezi:

FISA DE POST :
Excavatorist pentru excavatoare cu rotor de mare capacitate

Organizatia: SC ……………. SRL
Denumirea postului:
Codul COR:
Titularul postului: ....................................

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Ocupaţia Excavatorist pentru excavatoare cu rotor de mare capacitate se referă la competenţelor tehnice şi organizatorice care permit exploatarea în condiţii de securitate a excavatoarelor cu rotor de mare capacitate şi implică cunoştinţe şi abilităţi deosebite privind manevrarea în deplină securitate a următoarelor tipuri de excavatoare:
- după caracterul procesului de lucru:
- excavatoare cu acţiune continuă;
- după tipul de echipamente:
- excavatoare cu lanţ si cupe (tip elinda);
- excavatoare cu roata si cupe
- după mecanismul de deplasare:
- excavatoare pe şenile;
- excavatoare pe căi de rulare;
- după echipamentul de forţă:
- excavatoare cu motoare Diesel;
- excavatoare cu motoare electrice;
- excavatoare cu acţionare combinată;

Competenţe fundamentale
1. Comunicarea interpersonală
2. Perfecţionarea pregătirii profesionale
3. Lucrul în echipă
Competenţe generale pe domeniul de activitate
1. Aplicarea normelor de sănătate şi securitate în muncă, protecţia mediului şi
P.S.I.
2. Completarea documentelor
Competenţe specifice ocupaţiei
1. Pregătirea excavatorului cu rotor de mare capacitate pentru lucru
2. Efectuarea operaţiilor de manevră a braţului şi roţii port cupe
3. Semnalizarea defecţiunilor apărute
4. Predarea excavatorului

Metode de comunicare: verbale sau non verbale.
Mijloace de comunicare: direct, staţii de emisie-recepţie, telefon mobil, coduri de semnalizare
Interlocutorii pot fi: colegii de echipă, dispecerul exploatării, personal de întreţinere şi reparaţii, şefi ierarhici.

Surse de informare pentru instruire:
• reviste şi publicaţii de specialitate,
• schimburi de experienţa şi prezentări ale firmelor producătoare/importatoare,
• programe de pregătire profesionala interne, specifice unităţilor miniere.

Forme de pregătire profesională:
• instruire periodică;
• cursuri de perfecţionare
• cursuri de specializare.

Echipa de lucru pentru deservirea excavatorului cu rotor de mare capacitate este compusa din:
- conducătorul formaţiei de lucru (maistru / inginer minier);
- excavatoristul pentru excavatoare cu rotor de mare capacitate care este singurul component al formaţiei care efectuează manevrele cu roata port – cupa a excavatorului ;
- lăcătuş mecanic de întreţinere;
- electrician de întreţinere pe utilaj;
- lăcătuş mecanic supraveghetor de taluz.

Lucrări realizate în echipă :
- deplasarea utilajului în frontul de lucru;
- excavarea frontului de lucru;
- încărcarea materialului excavat pe benzile transportoare;
- transportul materialului excavat cu ajutorul benzilor transportoare.

1. Aplică normele de sănătate şi securitate în muncă, protecţia mediului şi de P.S.I.
2. Sesizează pericolele şi aplică procedurile de urgenţă

Tipuri de documente care trebuie sa le completeze:
- registrul de tură privind starea tehnică a utilajului, cablurilor, dispozitivelor şi echipamentelor de securitate;
- registrul de supraveghere
- registrul de rapoarte;

Rapoartele se pot referi la :
- starea tehnică a utilajului ;
- evenimentele petrecute în timpul funcţionării.

Pregătirea excavatorului cu rotor de mare capacitate pentru lucru
1. Verifică starea tehnică a utilajului
2. Verifică funcţionalitatea utilajului
3. Pregăteşte excavatorul pentru lucru

Tipuri de excavatoare cu acţiune continuă: ERC 470; ERC 1300; ESCHRS 1400; ERC 2000.
Verificarea stării tehnice se face pentru: pornire, oprire, stabilitate etc.
Parametri tehnici impuşi excavatoarelor cu rotor de mare capacitate: capacitatea de excavare, înălţimea maximă a axei roţii cu cupe deasupra solului, adâncimea de excavare sub nivelul solului, diferenţa de înălţime admisă între planul excavat şi planul benzii de front etc.
Componentele de securitate: limitatori de cursă, cuplaj de siguranţă la rotire (ambreiaje), cuplaj de siguranţă centrifugal de tip Metalluk, sisteme de siguranţă de tip electro - frână, anemometru etc.
Mecanismele principale ale excavatorului cu rotor de mare capacitate: mecanism de deplasare pe şenile, mecanism de rotire, mecanismul roţii cu cupe, mecanism de ridicare a elindei, acţionare cabină comandă, macara rotitoare 10 t, mecanism de ridicare şi translaţie cărucior etc.

Operaţiile de întreţinere zilnică presupun:
- curăţarea utilajului;
- controlul nivelului de ulei din reductoare;
- verificarea stării de gresare a lagărelor;
- verificarea funcţionării sistemului electric de forţă, comandă şi semnalizare;
- verificarea funcţionării şi a etanşeităţii circuitelor hidraulice şi pneumatice;
- verificare stării de uzură a sistemelor în mişcare;
- ungerea pieselor conform schemei şi graficului de ungere;
- verificarea funcţionării echipamentelor şi dispozitivelor de securitate.

Cunoştinţele necesare se referă la:
- noţiuni de mecanică, electricitate;
- Regulament intern privind exploatarea utilajelor;
- NSSM, protecţia mediului şi de PSI specifice;
- Prevederile din cartea tehnică a utilajului;
- Proceduri de întreţinere a stării tehnice a utilajului;
- Procedura de manevră de probă a utilajului.
Efectuarea operaţiilor de manevră a roţii cu cupe şi a braţului roţii

1. Identifică frontul de lucru
1.1. Traseele ce urmează a fi efectuate sunt identificate cu exactitate prin analizarea documentaţiei tehnice (monografiei de lucru).
1.2. Frontul de lucru identificat este analizat împreună cu echipa de lucru, pentru stabilirea sarcinilor specifice.
1.3. Riscurile potenţiale sunt identificate cu responsabilitate în vederea luării măsurilor de minimizare a acestora în timpul exploatării utilajului.
1.4. Materialele cu grad de risc ridicat sunt identificate cu responsabilitate.
1.5. Cazurile speciale care necesită ghidarea în timpul exploatării sunt stabilite cu atenţie, în cadrul echipei de lucru.

2. Pregăteşte utilajul pentru excavare.
2.1. Deplasarea excavatorului în frontul de lucru se face prin executarea cu atenţie a comenzilor, conform procedurilor de lucru.
2.2. Poziţionarea excavatorului se face cu asigurarea corectă a acestuia, în vederea desprinderii materialului în condiţii optime.
2.3. Verificarea degajării de obstacole a platformei de vehiculare este făcută cu atenţie, în vederea realizării avansului în frontul de lucru.
2.4. Informaţiile privind asigurarea condiţiilor de desfăşurare în siguranţă a excavării sunt analizate cu atenţie.

3. Efectuează operaţia de excavare a straturilor
3.1. Manevrarea roţii cu cupe se face conform normelor specifice de încărcare.
3.2. Manevrarea braţului roţii se face se face in conformitate cu cartea tehnica a utilajului, cu respectarea limitelor maxime de înălţime si minime de adâncime.
3.3. Viteza de excavare este adaptată la restricţiile impuse de tipul rocii, morfologia, forma, şi natura zăcământului ce urmează a fi exploatat.
3.4. Semnalele acustice şi optice specifice de avertizare sunt emise pe tot timpul excavării.
3.5. Roata cu cupe este poziţionată corect în poziţia cea mai sigură în vederea descărcării materialului excavat.
3.6. Descărcarea materialului este supravegheată pentru a se desfăşura în condiţii de maximă siguranţă şi securitate, atât pentru utilaj, cât şi pentru colegii de echipă.

4 Remediază neconformităţi
4.1. Eventualele neconformităţi sunt identificate prompt, acţionând operativ pentru soluţionarea acestora.
4.2. Soluţionarea neconformităţilor se face cu operativitate, în cadrul echipei, pentru a nu afectat procesul de producţie.
4.3. Neconformităţile identificate sunt semnalate în timp util persoanelor responsabile.

Straturile / materialele excavate pot fi :
- substanţe materiale utile (cărbune - lignit);
- soluri sau substanţe minerale sterile.

Riscuri care pot apare în timpul manevrării excavatoarelor:
- riscuri datorate morfologiei terenului;
- riscuri datorate hidrologiei terenului;
- riscuri de incendiu;
- riscuri datorate energiei electrice;
- riscuri datorate vântului;
- riscuri datorate fulgerelor;
- riscuri datorate materialului ce se excavează din frontul de lucru;
- riscuri datorate stabilităţii frontului de lucru.

Norme specifice de încărcare: capacitatea de producţie, înălţimea maximă de tăiere, adâncimea maximă, stabilitatea în timpul excavării.
Materiale cu grad ridicat de risc: material lemnos, betoane, deşeuri metalice etc.
Cazuri în care se solicită ajutor pentru ghidare în timpul excavării: pante mari, fronturi înalte, fronturi instabile, spaţii insuficient iluminate, etc.

Semnalarea defecţiunilor apărute

1. Identifică defecţiunea
1.1 Tipul de defecţiune este identificat cu operativitate şi cu atenţie.
1.2. Defecţiunea este stabilită împreună cu echipa de lucru.
1.3. Defecţiunile identificate sunt consemnate corect şi complet în registrul adecvat.

2. Analizează defecţiunea identificată
2.1 Defecţiunea identificată este localizată rapid, luând în consideraţie semnalele
specifice.
2.2. Defectele pieselor / echipamentelor sunt analizate conform prevederilor din cartea
tehnică a utilajului.
2.3. Cauzele care au produs defecţiunea sunt analizate cu atenţie şi responsabilitate.

3. Adoptă măsuri de urgenţă
3.1. Utilajul defect este retras din front cu operativitate, respectând NSSM , de protecţia
mediului şi PSI specifice.
3.2. Echipa de intervenţie şi reparaţii este informată cu promptitudine asupra defecţiunii
constatate, solicitându-se sprijinul de specialitate.
3.3. Utilajul este pregătit corespunzător în vederea executării remedierilor.
3.4. Remedierile executate sunt consemnate corect şi complet în registrul adecvat.
3.5. Aplica cu promptitudine masuri de prim ajutor in cazul in care defecţiunea apăruta a
produs accidentarea unor persoane.
3.6. Aplica masurile privind PSI in cazul in care defecţiunea poate provoca incendii sau
explozii

Defecţiunile pot apărea la: roata cu cupe, braţul roţii, mecanismul de rotire, mecanismul de marş, echipamentele de securitate, sistemul de frânare, sistemul de alimentare cu energie electrică etc.
Tipuri de defecţiuni:
- defecţiuni mecanice apărute la mecanismul de marş prin ruperea lanţului de şenile ,
reductoarelor de marş, ruperea plăcilor de uzura de la rotor sau stator, ruperea dinţilor sau casetelor de la cupe, defecţiuni la mecanismul de viraj sau rotire;
- defecţiuni electrice datorate scurtcircuitelor în instalaţiile de forţă sau de comandă

Cauzele care pot provoca defecţiunile:
- tensiuni variabile in circuitele electrice;
- gresare insuficienta;
- platforma vehiculare necorespunzătoare
- obstacole in frontul de lucru nesemnalizate la timp, ca de exemplu: metale, material lemnos;
- folosirea utilajului la parametrii din afara prescripţiilor cărţii tehnice;
- nerespectarea monografiei de lucru.

Pregătirea utilajului pentru remedierea defecţiunilor presupune: poziţionare corectă, cu dispozitivele si echipamentele de securitate ce se impun acţionate, aducerea în poziţie nulă a tuturor comenzilor etc.

CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru:
Va multumesc frumos !
Si cu scuzele de rigoare, revin cu o ultima doleanta,
ma intereseaza si Fisa Postului pentru Mecanic Utilaje.