Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

Mentionez ca am lucrat peste 10 ani doar pe contracte de munca la mai multe firme . Din neglijenta am pierdut contractele de munca, iar acum la noul loc de munca (evident tot cu contract) mi se acorda doar 21 de zile de concediu (colegii au 25 de zile) , pentru ca nu pot face dovada ca am fost salariat mai mult de 5 ani.
Intrebare: este posibilitatea sa obtin de undeva copii ale acestor contracte de munca (companiile la care am lucrat sunt sterse) prin care sa dovedesc veridicitatea spuselor mele .
Apropos , presupun ca imi trebuiesc si la varsta pensionarii (nu e cazu , dar timpul trece).
Multumesc foarte mult pentru eventualele raspunsuri si indrumari.
Solicitati eliberarea copiilor sau adeverintelor de vechime la ITM raza sediul social al angajatorilor unde ati lucrat.
Ceea ce doriti dvs tine mai intai de obligatiile fostilor angajatori si apoi va puteti adresa ITM-ul in cazul unui refuz al acestuia de a va solutiona cererea .

Potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia:
a) copii ale documentelor existente in dosarul personal;
b) copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.

Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.

In acest sens, depuneti la fostii angajatori solicitari scrise pentru eliberarea adeverintelor de vechime .... daca acestia nu mai exista atunci :
- va adresati Arhivelor Nationale, daca fac parte din sectorul bugetar

- ITM-ului , daca fac parte din sectorul privat.