Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele probleme:

- daca am depasit CA 225000 le( nu sunt platitor de TVA la incasare)i si achizitionez de la furnizor care nu este platitor de TVA la incasare cand deduc TVA-ul?
-daca achizitionez de la o societate platitoare de TVA la incasare cand deduc TVA-ul , in situatia in care eu nu sunt platitor de TVA la incasare?
Va multumesc frumos.
In primul caz deduceti la data cumpararii, in al doilea caz la data platii .