Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modificarea Legii 263/2010 - Legea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modificarea Legii 263/2010 - Legea pensiilor

Conform propunerii de modificare a Legii 263/2010, punctul de pensie pentru anul 2013 este de 762,1 lei (Art. II), deci majorat fix cu 4% fata de punctul de pensie de 732,8 lei.
Intrebare:
Acestui punct de pensie - 762.1 lei, i se aplica prevederile art. 102 modificat?. Adica se majoreaza punctul de pensie cu 100% din rata inflatiei plus 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat pentru anul 2012?.
Va multumesc.
Valoarea punctului de pensie a fost indexata cu 4%.
732,8x104%=762,1

Aceasta indexare este rezultatul aplicarii prevederilor art.102,modificat,sau nemodificat.
Dupa calculele guvernului,atat a iesit,4%.

.

Nu inteleg cum s-a calculat 4%.
Rata inflatiei este de 3,33%.
[ link extern ]
Valorile salariilor medii brute lunare sunt :
[ link extern ]
Cresterea reala a salariului mediu brut, in primele 10 luni, in anul 2012 fata de anul 2011 = 98 lei
50% din 98 lei = 49 lei
Rezulta ca valoarea punctului de pensie = (732,8 +732,8 x 3,33%) + 49 = 806,2 lei
Majorarea = 10,02%
ContSters233678, utilizator
Asa cred si eu. Acelasi rationament l-am avut in vedere cand am pus intrebarea.
Punctul de pensie 732,8 lei ar fi trebuit indexat conform Legii 263/2010, sau conform modificarilor aduse prin OUG nr. 1/2013, ca nu difera prea mult.

Probabil s-a avut in vedere si efortul financiar care trebuie facut pentru returnarea drepturilor celor care s-au pensionat in 2011 si 2012.

Dar, cum ar interpreta un jurist acest aspect ?.
~ Conținut șters la cerere ~
Acest forum mai este moderat de specialisti in justitie, legislatia muncii,resurse umane,........?
Utilizatorii au nevoie acum de profesionalismul lor.