Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Algoritmul de calcul pentru determinarea creºterii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Algoritmul de calcul pentru determinarea creºterii anuale a pensiilor OUG 1/2013

"(2) Valoarea punctului de pensie se majoreaza anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat.

Calculul meu:

- rata inflaţiei în anul 2012 = 3,33 %;
- creşterea reală a câştigului salarial mediu brut în anul 2012 = 2063(in 2012) -1980(in 2013) = 83 de lei.
1. Valoarea punctului de pensie, majorat cu 100% din rata inflaţiei din anul 2012 = 732,8 + 732,8 x 3,33% = 732,8 + 24,4 = 757,2 lei;
2. 50% din creşterea reală a salariului mediu brut din anul 2012 = 50% x 82 = 41,5 lei;
3. Valoarea punctului de pensie majorat cu 100% din rata inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a salariului mediu brut = 757,2 + 41,5 = 798,7 - fata de 762,1 ???

,,cresterea reala
a castigului salarial mediu brut realizat.."
din punctul meu de vedere, reprezinta diferenta in lei dintre salariile medii brute luate in calcul, nu procent [%], din moment ce aliniatul 3 spune -(3) In situatia in care unul dintre indicatorii prevazuti la alin. (2) are valoare negativa, la stabilirea valorii punctului de pensie se utilizeaza indicatorul cu valoare pozitiva , pentru ca valoarea procentuala a unui indicator poate fi subunitara sau supraunitara nu negativa ?????

rududoo, utilizator