Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara,

imi puteti zice daca o persoana de sex feminin cu varsta de 56 ani nascuta in luna nov.,si 25 ani pe cartea de munca are drept la pensie?sau daca nu cand poate iesi la pensie anticipata partiala?

multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in grupe superioare de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (62/1 - 7/0 = 55 de ani si 1 luna);
- se adauga la stagiul de cotizare 12 ani (31/8 + 12/0 = 43 de ani si 8 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 1 luna, in iulie 2016.

4. Nu mai discutam de pensie anticipata si anticipata partiala deoarece acestea se pot solicita la varsta de 57 de ani si 1 luna, adica dupa pensionarea pentru limita de varsta.

5. Daca inregistrarile din carnetul de munca sunt facute corect (indicandu-se actele in baza carora a fost acordata grupa de munca respectiva) atunci acestea vor fi luate in consideratie de Casa de Pensii.
~ Conținut șters la cerere ~
1. - Daca in carnetul de munca scrie asa cum ati redat dvs. aici este corect si Casa de Pensii va lua in calcul cele scrise.
- Ce va face sa credeti ca veti fi pacalita? Nu exista motive sa refuze sa ia in calcul ce este scris in carnetul de munca.

2. In raspunsul meu anterior, cand am calculat varsta de pensie cu reducere, am tinut cont de perioadele lucrate de dvs. in grupe superioare de munca.

3. - Pentru perioadele lucrate in gr.I de munca se adauga la stagiul de cotizare 6 luni la an iar pentru perioada lucrata in conditii deosebite 3 luni la an (asta am facut si eu cand v-am calculat stagiul de cotizare de 43 de ani si 8 luni.
- Sa nu confundati marirea stagiului de cotizare cu reducerea varstei de pensionare unde v-am spus ca va veti pensiona cu 7 ani inainte de varsta standard de pensionare.

4. - Cei care s-au pensionat inainte de 01.04.2001 au avut alta lege deci nu ne putem compara chiar daca suntem dezavantajati fata de ei.
- Tineti cont ca pe atunci varsta standard de pensionare era cu 5 ani mai mica fata de azi (atat la barbati cat si la femei) iar stagiul complet de cotizare era si mai mic.
~ Conținut șters la cerere ~