Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grile salarizare-sistem privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grile salarizare-sistem privat

Buna ziua.
Mai exista coeficienti minimi de ierarhizare pe categorii de salariati in sistemul privat?
Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul minim de 700 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.
freeelis a scris:

Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.
Prin urmare, obligatia de majorare a salariului subzista numai in cazul celor care au salariul minim de 700 lei , nu si pentru ceilalti.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Exista posibilitatea ca o societate sa nu aiba CCM?
Da, exista posibilitatea ca la nivel de angajator sa nu existe incheiat CCM
Va multumesc pentru raspunsuri