Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... 3% impozit pe venit la IMM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

3% impozit pe venit la IMM

Poate am inteles eu gresit, dar daca am o societate care vinde cu adaos de 1%...eu achizitionez marfa cu 100 lei, o vand cu 101 lei, dau la stat 3% din 101 lei si nu mai am de unde plati furnizorul.Ma poate lamuri cineva cum se poate matematic si respectand legea, sa nu dau faliment?
Buna ziua,

Optiunea platii impozitului pe veniturile microintreprinderilor, trebuie cantarita foarte bine. In general se preteaza in cazul companilor care presteaza servicii sau orice alt tip de activitate care nu necesita derularea unor cheltuieli semnificative.

In opinia mea in cazul activitatii de comert, dat fiind faptul ca marjele de profit nu sunt foarte mari, cel mai bine este sa optati pentru plata impozitului pe profit.

Reluand exemplul dvs., profitul impozabil ar fi de 101-100=1 leu*16%=0.16. Cred totusi ca utilizand un astfel de adaos comercial nu veti putea supravietui, deoarece pe langa cheltuielile cu achizitia marfurilor,cu siguranta mai inregistrati si alte cheltuieli(cel putin cheltuieli salariale). In acest caz problema nu consta din faptul ca ati respectat legea sau matematica, ci din implementarea unui plan de afaceri insuficient elaborat.

Numai bine,
Multumesc mult pentru raspuns.Problema mea este ca, dupa noile dispozitii, daca cifra de afaceri este sub 65.000 euro, esti obligatoriu in categoria celor care platesc impozit 3% din venituri.Daca esti retailer, cheltuielile cu marfa sunt semnificative, nu inteleg, la orice adaos comerial ai aplica, cum poti plati 3% din pretul de vanzare,daca nu deduci cheltuiala cu achizitia marfii.Este vorba de 3% din pretul de vanzare sau din adaosul tau comercial?Bineinteles ca exista cheltuieli de genul despre care amintiti, cu atat mai mult sunt confuz de unde le achiti,daca se aplica procentul de 3% din pretul de vanzare.
Si chiar daca dvs erati platitor de impozit pe profit, credeti ca 1% adaos comercial ar fi fost de ajuns ptr acoperirea tuturor cheltuielilor? Mi se pare un adaos extrem de mic ptr a plati impozit pe profit. Acesta este unul din motive ptr care legiuitorul a dat acest ordin.

Poate un adaos de 1% ar fi de ajuns acolo unde rulajul este foarte mare, deci s-ar depasi plafonul veniturilor de 65000 euro. Dar si in cazul acesta, 1% este suspect de mic.
Buna ziua,

firma mea activeaza in domeniul serviciilor, iar in cazul meu, acest lucru inseamna incasari esalonate la 1-2 luni. Logistica, de la materiale implicate in activitatea specifica si pana la benzina sau hartie de copiator, din nou, nu sunt foarte multe si in orice caz, nu implica achizitionarea lor luna de luna. Doar unele dintre cele mentionate sunt achizitionate lunar.
Daca impozitul este pe venit, ma intreb daca mai am vreun interes sa calculez pas cu pas ce incasez si ce cheltuiesc. Din ce inteleg eu, rezulta ca in contabilitate nu mai conteaza decat facturile emise de mine la incasari, si ca, restul cheltuielilor care sunt dedicate dezvoltarii afacerii, cum ar fi de exemplu calificarea/specializarea sau chiar scolarizarea unor persoane nu mai intereseaza pe nimeni.
Asadar, in fiecare luna, trag salariile, platesc contributiile sociale, platesc impozitul de 3% trimestrial, dupa care pot sa retrag restul banilor si sa-i administrez intr-un alt cont, nu conteaza al cui. In concluzie, mai are vreun rost sa mai asteptam, cei in situatii asemanatoare, finalul anului financiar, cu bilant, balante, dividende, etc.?