Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl. 097
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl. 097

Buna ziua,
O societ. care a avut activitatea suspendata si a reluat activitatea pe data de 10.01.2013, trebuia sa depuna decl. 097 pana la 25.01.2013 ?
Multumesc!
Conform Ghid privind aplicarea TVA la incasare publicat in MO 792 din 26 noiembrie 2012:

"b) în situaţia în care înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153 alin.
(9.1) din Codul fiscal, are loc în alt an decât cel în care organele fiscale competente
au anulat din oficiu înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile conform
art. 153 alin. (9) lit. a) - e) din Codul fiscal, organele fiscale competente
înregistrează din oficiu persoana impozabilă în Registrul persoanelor care aplică
sistemul TVA la încasare
, dacă la data înregistrării cifra de afaceri din anul
precedent
, determinată potrivit prevederilor art. 1342 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal,
nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei. Nu sunt luate în calculul acestui plafon
livrările/prestările efectuate în perioada în care persoana respectivă nu a avut un cod
valabil de TVA;"

Inregistrarea se face din oficiu.
Certificatul in scopuri de tva a fost intocmit pe data de 11.02.2013. Daca intru la ANAF -Registrul persoanelor impozabile care aplica sistemul tva la incasare imi afiseaza ca societatea nu este publicata la data de 15.02.2013 in acest registru.
E posibil sa nu fie actualizat?
Nu stiu, dar o sa mai astept, oricum decl. 300 pt. acesta firma trebuie depusa trimestrial.
Multumesc mult pentru raspunsuri.