Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... recuperare diferenta dintre taxa auto veche si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

recuperare diferenta dintre taxa auto veche si actualul timbru de mediu

Vreau sa stiu si eu daca se poate recupera diferenta dintre taxa auto platita in 2012 si actualul timbru de mediu, fara a merge in instanta??taxa platita de mine valora 560 euro iar in actuala formula de calcul a timbrului valoreaza 298 euro.va multumesc!!
Nu se mentioneaza nimic de recuperarea diferentei.

Solutia este sa va recuperati taxa in totalitate in instanta, iar apoi cand veti vinde masina noul proprietar va plati timbrul la valoarea de la acea data.

Am gasit ceva de genul: "Contribuabilii care, de la 1 iulie 2008, au plătit o taxă mai mare decât cea rezultată din aplicarea legii în vigoare pot solicita restituirea sumelor reprezentând diferenţa de taxă plătită." intr-o stire din jurnalul.ro privind timbrul de mediu, insa nu stiu ce presupune acest lucru..
corect ar fi restituirea diferentei