Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil- mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil- mosteniri

in urma decesului tatalui au ramas bunuri si datorii, pot include in inventarul de masa succesorala si datoriile.
Da, puteti include atat bunurile cat si datoriile.
multumesc
Prin transmisiune succesorala se intelege transmiterea catre uneia sau mai multor persoane in viata, in intregime sau in parte, a patrimoniului unei persoane fizice care a decedat.

Patrimoniul succesoral este compus din :

- activul mostenirii adica totalitatea drepturilor patrimoniale ale de cujusului,

- pasivul mostenirii adica obligatiile patrimoniale ale de cujusului.