avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil- mosteniri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil- mosteniri

in urma decesului tatalui au ramas bunuri si datorii, pot include in inventarul de masa succesorala si datoriile.
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 11:47, 27 Ianuarie 2013
Da, puteti include atat bunurile cat si datoriile.
multumesc
Prin transmisiune succesorala se intelege transmiterea catre uneia sau mai multor persoane in viata, in intregime sau in parte, a patrimoniului unei persoane fizice care a decedat.

Patrimoniul succesoral este compus din :

- activul mostenirii adica totalitatea drepturilor patrimoniale ale de cujusului,

- pasivul mostenirii adica obligatiile patrimoniale ale de cujusului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare bunuri personale, nemostenite AT19 AT19 tatal meu a decedat si am mostenit de la el doar un teren agricol. ANAF mi-a pus proprire pe contul bancar personal, intrucat tata avea o datorie la ei. este ... (vezi toată discuția)
Executare silita - obligatia de achitare a creditului de catre sora decedatei Alexandrarares Alexandrarares Buna ziua. O doamna a decedat anul trecut.Nu a fost casatorita,nu a avut copii.Nu a detinut absolut nimic pe numele ei.A avut in schimb doua credite la ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu creditele ramase la banci dupa decesul tatalui costel_81 costel_81 Acum cateva zile a decedat tatal meu in drum spre serviciu. In urma necazului am ramas cu un credit de nevoi personale fara asigurare de viata si o limita de ... (vezi toată discuția)