Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna ?

Conform art.300/2 raportat la art.160/b alin.1 si 3 din Codul de procedura penala constata legala si temeinica masura arestarii preventive a inculpatului ..............., masura pe care o mentine. Onorariul cuvenit aparatorului desemnat din oficiu, în suma de 100 lei, se va plati din fondul Ministerului Justitiei. Definitiva.
Gabriela Mihai, Avocat
Inseamna ca instanta de judecata s-a pronuntat asupra masurii luate de catre Parchet, prin care s-a dispus arestarea preventiva a respectivului inculpat. Deduc din ceea ce prezentati dumneavoastra, ca aceasta ar fi solutia instantei de recurs, care s-a pronuntat asupra recursului impotriva masurii de arestare preventiva. Astfel, instanta a apreciat ca inculpatul trebuie cercetat in masura de arest, considerand ca reprezinta un pericol social. In ceea ce priveste cheltuielile privind onorariul avocatului desemnat din oficiu, asa cum spune destul de clar, acestea vor fi suportate de catre stat, prin Ministerul de Justitie. Notiunea de "definitiva" reprezinta faptul ca hotararea nu mai poate fi atacata prin caile ordinare de atac (apel, recurs). Cu stima.
Inseamna ca inculpatul va ramane in detentie preventiva.
Nu este o hotarare de condamnare in sensul aplicarii unei pedepse penale.