Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este corecta calea de atac??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este corecta calea de atac??

O speta cu obiect de judecata "obligatia de a face de nu a aface", petitul cererii a fost sub 2000,00 lei (aproximativ 600,00 lei).
Instanta se pronunta cu admiterea cererii si cale de atac "apel in 15 zile de la cominicare."
Potrivit art.1 pct.(1^1), din C.proc.civ. "in prima si ultima instanta, procesele si cererile privind creante avand ca obiect plata unei sume de bani de pana la 2000,00 lei inclusiv. [...] "solutia trebuia sa fie "irevocabila", asa consider eu.
Potrivit art.282^1 alin.(1) din C.proc.civ "Nu sunt supuse apelului hotararile judecatoresti date in prima instanta in cererile introduse pe cale principala privind pensii de intretinere, in litigiile a caror obiect are o valoare pana la 100 000,00lei inclusiv[...]"
Care este parerea D-voastra fata de calea de atac dispusa de instanta,? raportandu-ne la cele doua dispozitii din C.proc.civ.
Partea potrivnica a facut "recurs". Se poate invoca exceptia "inadmisibilitati cererii de recurs"; sprijinita pe cele doua dispozitii indicate mai sus?;)
In ceea ce priveste calea de atac, litigiile avand ca obiect "obligatia de a face" sunt supuse apelului, astfel incat instanta a apreciat in mod corect calea de atac ce poate fi exercitata. Aveti in vedere Decizia nr. 967/20.11.2012 pronuntata de catre Curtea Constitutionala, prin care s-au declarat neconstitutionale dispozitiile prevazute de art. 1 ind. 1 din Codul de Procedura Civila. Cu stima.
Infine;; Decizia Nr.967/20.11.2012., Dar Sentinta a fost pronuntata inainte de aceasta data (in luna septembrie 2012).