Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Instruire periodica SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Instruire periodica SSM

Serviciul extern de prevenire si protectie poata sa efectueze instruirea periodica la personalul institutiei cu care a incheiat contract?
Conform legislatiei, instruirea periodica trebuie sa o efectueze conducatorul locului de munca respectiv.
Vad ca stiti raspunsul corect, serviciul extern de prevenire si protectie nu efectueaza instruirea la locul de munca si instruirea periodica asa cum ati citit si in NM de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare.
ART. 91
(1) Instruirea la locul de munca se face de catre conducatorul direct al locului de munca, in grupe de maximum 20 de persoane.
ART. 96
(1) Instruirea periodica se efectueaza de catre conducatorul locului de munca.