avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Conexare dosare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Conexare dosare?

buna
am trei dosare la politia judeteana .........
2 pers au depus plangere la un politist,9 pers la un alt politist..si asa
pot sa cer conexarea dosarelor? (toate inselaciune)
Cel mai recent răspuns: animacikaa , utilizator 19:21, 30 Ianuarie 2013
da poti. daca nu ceri tu, le va conexa oricum parchetul.
de ce vrei sa ceri conexarea?
ca sa nu umblu in politie saptamanal.....plus e mai bine un dosar cu mai multe acte materiale care va avea rezultat o condamnare decat 3 dosare si pedepse in concurs..pt ca cum am scris in topicul celalalt in caz de concurs exista riscul de a pune un spor de pedeapsa...cum a patit o un prieten
care este diferenta intre "concurs de infractiuni" (si care este definitia?) si "pluralitate de infractiuni" ?

daca ai 12 plangeri la politie, facute de persoane care nu se cunosc intre ele,
o condamnare e destul de sigura... :(
da,e sigura
dar sa fie un dosar si nu trei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurs de infractiuni-consider prostie pici80 pici80 daca am comis 6 infractiuni (inselaciune)-iar persoanele vatamate au depus plangeri in 6 locatii....rezultat: 6 dosare (concurs de infractiune)=6 condamnari se ... (vezi toată discuția)
Situatie foarte complicata-inselaciune animacikaa animacikaa buna seara intre 2009 sept-februarie 2011 am comis mai multe infractiune (de acelasi gen,inselaciune art 215 alin 1,2)..pe scurt: am oferit locuri de munca in ... (vezi toată discuția)
Poate fi mai rau? animacikaa animacikaa intr un dosar penal am fost condamant la 2 ani inchisoare cu suspendare....partea civila a declarat recurs....iar m am impacat si a RETRAS recursul....(mentin ... (vezi toată discuția)