Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Legislatie protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Legislatie protectia muncii

Buna ziua,
Am si eu o intrebare referitor la situatia de mai jos.
Eu (firma) dorim sa facem o mansardare la un imobil. Exista proiect aprobat, autorizatie de constructie samd. In situatia in care lucrarea va fi contractata cu o firma de constructii, care sunt (daca exista) prevederile referitoare la protectia muncii de care este raspunzatoare firma noastra? Repet, va exista un contract intre noi si firma de constructii, care stipuleaza ca el raspunde de protectia muncii.
Va multumesc.
Firma cu care ati semnat contractul este practic subantreprenorul Dvs? Angajatii firmei Dvs vor fi prezenti pe santier?
-Legea securitatii si sanatatii in munca nr. 319/ 14.07.2006 mentioneaza la art.7 al.(5) -
"Fără a aduce atingere altor prevederi ale prezentei legi, atunci când în acelaşi loc de muncă îşi desfăşoară activitatea lucrători din mai multe întreprinderi şi/ sau unităţi, angajatorii acestora au următoarele obligaţii:
a) să coopereze în vederea implementării prevederilor privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă, luând în considerare natura activităţilor;
b) să îşi coordoneze acţiunile în vederea protecţiei lucrătorilor şi prevenirii riscurilor profesionale, luând în considerare natura activităţilor;
c) să se informeze reciproc despre riscurile profesionale;
d) să informeze lucrătorii şi/ sau reprezentanţii acestora despre riscurile profesionale."
-Norme metodologice de aplicare a legii ssm, aprobate prin HG nr. 1425/ 11.10.2006 cu modificarile si completarile ulterioare, mentioneaza la art.82 al.(2) - "Pentru lucratorii din intreprinderi si/ sau unitati din exterior, care desfasoara activitati pe baza de contract de prestari servicii in intreprinderea si/ sau unitatea unui alt angajator, angajatorul beneficiar al serviciilor va sigura instruirea lucratorilor privind activitatile specifice intreprinderii si/ sau unitatii respective, riscurile pentru securitate si sanatate in munca, precum si masurile si activitatile de prevenir si protectie la nivelul intreprinderii si/ sau unitatii, in general."
Inteleg din intrebarea pusa de andrei2005 ca este beneficiar al unei lucrari de constructii executata de o alta firma. In acest caz va revin si obligatii conform HG 300/2006:
ART. 7
Atunci când la realizarea lucrărilor pe şantier participa mai mulţi antreprenori, un antreprenor şi unul sau mai mulţi subantreprenori, un antreprenor şi lucrători independenţi ori mai mulţi lucrători independenţi, beneficiarul şi/sau managerul de proiect trebuie sa desemneze un coordonator în materie de securitate şi sănătate pe durata realizării lucrării.
ART. 58
Coordonatorul în materie de securitate şi sănătate pe durata realizării lucrării, numit în conformitate cu art. 7, are următoarele atribuţii:
a) sa coordoneze aplicarea principiilor generale de prevenire şi de securitate la alegerea soluţiilor tehnice şi/sau organizatorice în scopul planificarii diferitelor lucrări sau faze de lucru care se desfăşoară simultan ori succesiv şi la estimarea timpului necesar pentru realizarea acestor lucrări sau faze de lucru;
b) sa coordoneze punerea în aplicare a măsurilor necesare pentru a se asigura ca angajatorii şi, dacă este cazul, lucrătorii independenţi respecta principiile prevăzute la art. 56, într-un mod coerent şi responsabil, şi aplica planul de securitate şi sănătate prevăzut la art. 54 lit. b);
c) sa adapteze sau sa solicite sa se realizeze eventuale adaptari ale planului de securitate şi sănătate prevăzut la art. 54 lit. b) şi ale dosarului de intervenţii ulterioare prevăzut la art. 54 lit. c), în funcţie de evoluţia lucrărilor şi de eventualele modificări intervenite;
d) sa organizeze cooperarea între angajatori, inclusiv a celor care se succed pe şantier, şi coordonarea activităţilor acestora, privind protecţia lucrătorilor, prevenirea accidentelor şi a riscurilor profesionale care pot afecta sănătatea lucrătorilor, informarea reciprocă şi informarea lucrătorilor şi a reprezentanţilor acestora şi, dacă este cazul, informarea lucrătorilor independenţi;
e) sa coordoneze activităţile care urmăresc aplicarea corecta a instrucţiunilor de lucru şi de securitate a muncii;
f) sa ia măsurile necesare pentru ca numai persoanele abilitate sa aibă acces pe şantier;
g) sa stabilească, în colaborare cu managerul de proiect şi antreprenorul, măsurile generale aplicabile şantierului;
h) sa ţină seama de toate interferentele activităţilor din perimetrul şantierului sau din vecinătatea acestuia;
i) sa stabilească, împreună cu antreprenorul, obligaţiile privind utilizarea mijloacelor de protecţie colectivă, instalaţiilor de ridicat sarcini, accesul pe şantier;
j) sa efectueze vizite comune pe şantier cu fiecare antreprenor sau subantreprenor, înainte ca aceştia sa redacteze planul propriu de securitate şi sănătate;
k) sa avizeze planurile de securitate şi sănătate elaborate de antreprenori şi modificările acestora.

In cazul (f probabil) in care mansardarea se realizeaza de un singur antreprenor, dv in calitate de beneficiar nu tr sa desemnati un coordonator în materie de securitate dar tr sa aveti grija ca in contractul incheiat cu constructorul sa prevedeti clauze prevind securitatea si sanatatea in munca (protectia muncii). In momentul producerii unui accident acesta se va inregistra functie de ce ati prevazut in contract.

ART. 136 din NM de aplicare a Legii 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare.
(1) Accidentul de munca produs in timpul prestarii unor servicii pe baza de contract, comanda sau alte forme legale incheiate in intreprinderea si/sau unitatea unui angajator, alta decat cea la care este incadrata victima, se inregistreaza potrivit clauzelor prevazute in acest sens in documentele incheiate.
(2) In situatia in care documentul incheiat nu prevede clauze in acest sens, clauzele nu sunt suficient de acoperitoare pentru toate situatiile sau clauzele sunt contrare prevederilor prezentelor norme metodologice, accidentul de munca se inregistreaza de catre angajatorul care, in urma cercetarii, a fost gasit raspunzator de producerea accidentului.
inspectorSSM, utilizator