Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Spor cfp
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Spor cfp

1.Lucrez intr-o primarie inca din anul 2008.In 2011 am intrat in concediul de ingrijire copil. Cand m-am intors la munca, in 2013 noua dispozitie de reincadrare specifica ca am sporul de cfp 10%(4 clase de salarizare) aplicat la sporul de baza. Am invocat ordinul 77/2011 in care se preciza ca in cazul in care am avut sporul si in anul 2010, celebrul an cu taierea de 25% a lui Boc, nu se calculeaza asa ci"In situatia in care persoana respectiva a desfasurat activitatea de control financiar preventiv si in anul 2010, in salariul de baza al acesteia va fi introdusa suma compensatorie sau, dupa caz, cuantumul sporului care a fost acordata/acordat pentru aceasta activitate in luna octombrie 2010, majorata/majorat cu 15%, fara a se mai acorda in plata si cele 4 clase de salarizare suplimentare, care vor fi insa utilizate la reincadrarea respectivei personae"Ca urmare mi-au dat 25% inclus in salariul de baza, asa cum aveam inca din 2008.

Aici apare prima intrebare:este correct?
2.In salariul de baza la noi inca se mentine sporul de dispozitiv de 25% si mai am vechimea de 10%. Cand mi-a crescut vechimea, a mai fost aplicat un spor de 5% la salariul de baza(asa prevazandu-se in legea 285, rezultand urmatorul calcul

(salariu incadrare insp principal 915 lei+25 % spor disp+10% vechime+25% cfp)*5% (2 clase vechime)

Din iune 2014 ocup temporar postul de sef serviciu.

Cum ar trebui sa mi se calculeze salariul de sef serviciu?

3.Saptamana asta am dat examen de promovare de pe principal pe superior, fosta treapta 3.

Cat ar trebui sa fie salariul?Detaliere pe sporuri .
Am incercat sa explic cat mai bine situatia, poate ma ajutati.Multumesc anticipat.
martin77, utilizator