avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare cim

Buna ziua. Lucrez intr-o institutie bugetara si am urmatoarea situatie. Un salariat care in urma cu 6 luni a suferit un accident de masina si care in toata aceasta perioada a adus concedii medicale, s-a prezentat la munca pe data de 9.02.2009 cu o scrisoare medicala in care era trecut un diagnostic si recomandarea de diminuare a programului de lucru de la 8 ore la 4 ore/zi. L-am trimis la medicul de medicina muncii cu care lucreaza institutia noastra. Intrebarea mea este daca ii pot reduce programul de lucru de la 8 ore la 4 ore in baza documentelor pe care le voi primi de la medicina muncii si ce alt articol din codul muncii ar trebui sa invoc in actul aditional pe care il voi intocmi? Este suficient art. 41 alin 1? Mai sunt necesare alte hartii in afara actului aditional la contract? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:08, 12 Februarie 2009
inainte de a intocmi actul aditional, trebuie sa faceti si o informare scrisa catre salariat , informare care sa contina clauzele din CIm care urmeaza sa fie modivficate
claudia_popescu a scris:

Buna ziua. Lucrez intr-o institutie bugetara si am urmatoarea situatie. Un salariat care in urma cu 6 luni a suferit un accident de masina si care in toata aceasta perioada a adus concedii medicale, s-a prezentat la munca pe data de 9.02.2009 cu o scrisoare medicala in care era trecut un diagnostic si recomandarea de diminuare a programului de lucru de la 8 ore la 4 ore/zi. L-am trimis la medicul de medicina muncii cu care lucreaza institutia noastra. Intrebarea mea este daca ii pot reduce programul de lucru de la 8 ore la 4 ore in baza documentelor pe care le voi primi de la medicina muncii si ce alt articol din codul muncii ar trebui sa invoc in actul aditional pe care il voi intocmi? Este suficient art. 41 alin 1? Mai sunt necesare alte hartii in afara actului aditional la contract? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Modificare programului de lucru de la 8 ore la patru ore se face in baza unui act aditional motivat pe recomandarea medicului.
În conformitate cu dispoziţiile art. 969 din Codul civil, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală a contractului individual de muncă dar numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
Temeiul de drept pe care puteti sa-l invocati in actul aditional il constituie art.41 alin.1 din Codul muncii.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere program de lucru la -6 ore-cu reducerea nivelului de salarizare cristina_mihaela cristina_mihaela Unitatea in cadrul careia lucrez, invocand \" probleme financiare\"; doreste a reduce programul de lucru la 6 ore cu reducerea corespunzatoare a salariului; ... (vezi toată discuția)
Program redus de la 8 ore la 6 ore conform legii maternitatii 96/2003 Sofia01 Sofia01 Buna ziua! Sunt insarcinata, lucrez la stat, si am solicitat reducerea programului de la 8 ore la 6 ore conform legii maternitatii. Dupa aproximativ o.luna, ... (vezi toată discuția)
Act aditional in sarcina fsbdc fsbdc Buna ziua, Sunt insarcinata in 19 saptamani. Acum 2 luni si ceva mi-am notoficat in scris angajatorul prezentand o notificare in scris insotita de ... (vezi toată discuția)