Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REDUCERE PROGRAM DE LUCRU LA -6 ore-CU REDUCEREA ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REDUCERE PROGRAM DE LUCRU LA -6 ore-CU REDUCEREA NIVELULUI DE SALARIZARE

Unitatea in cadrul careia lucrez, invocand " probleme financiare"; doreste a reduce programul de lucru la 6 ore cu reducerea corespunzatoare a salariului; in sensul sa fim platiti 6 in loc de 8 ore;deci 75% din salariu. Domniile sale invoca faptul ca se poate , in sensul art. 112 alin 1 din Codul Muncii si un art. similar in CCM. Eu consider ca acest lucru nu este legal, variantele legale fiind somajul tehnic, disponibilizarea colectiva .Un drept castigat nu poate fi luat usor...X-( Fara intocmirea pentru fiecare salariat a unui act aditional la C.I.M., prin care salariatul sa-si dea acordul in acest sens; pot pierde in instante iar pentru faptul ca exista organizatii sindicale consider de asemenea nelegal, chiar un acord intre administratie si sindicate. Rog pentru cei cu mult mai multa experienta asi spune un punct de vedere. Multumesc.
Cum intelege unitatea sa evidentieze reducerea programului ,concomitent cu drepturile salariale?Legal este intocmirea ide act aditional ferent CIM,practica demonstreaza diferite interpretari /sau practici la limita legala
cristina_mihaela a scris:

Unitatea in cadrul careia lucrez, invocand " probleme financiare"; doreste a reduce programul de lucru la 6 ore cu reducerea corespunzatoare a salariului; in sensul sa fim platiti 6 in loc de 8 ore;deci 75% din salariu. Domniile sale invoca faptul ca se poate , in sensul art. 112 alin 1 din Codul Muncii si un art. similar in CCM. Eu consider ca acest lucru nu este legal, variantele legale fiind somajul tehnic, disponibilizarea colectiva .Un drept castigat nu poate fi luat usor...X-( Fara intocmirea pentru fiecare salariat a unui act aditional la C.I.M., prin care salariatul sa-si dea acordul in acest sens; pot pierde in instante iar pentru faptul ca exista organizatii sindicale consider de asemenea nelegal, chiar un acord intre administratie si sindicate. Rog pentru cei cu mult mai multa experienta asi spune un punct de vedere. Multumesc.

Intr-adevar," un drept castigat nu poate fi luat usor" si pentru acest considerent se va intocmi la C.I.M., dar numai daca partile semnatare sunt de COMUN ACORD.
In situatia unui dezechilibrului financiar datorat unor cauze exterioare, neimputabile administratiei, avand drept temei al reducerii programului, hotararea AGA, precum si modificarea R.O.I. cu privinta la programul de lucru, se poate adopta masura reducerii programului de lucru si a salariului corespunzator cu orele stabilite.
Consider ca este de preferat o astfel de masura luata pe o perioada determinata de timp, in locul concedierii masive sau CFS, sau suspendarii contractului.
Numarul de dosare depuse la Agentiile de somaj au crescut in mod substantial. Daca promovam somajul nu vor fi fonduri pentru sustinerea lui foarte curand. De fapt ne aflam in astfel de situatie si curand nu va mai avea prea mare importanta modul in care vom inceta un raport de munca .........etc, etc, ...., rezulat -nu loc de munca, nu somaj, nu asigurari sociale...

cristina_mihaela a scris:

Unitatea in cadrul careia lucrez, invocand " probleme financiare"; doreste a reduce programul de lucru la 6 ore cu reducerea corespunzatoare a salariului; in sensul sa fim platiti 6 in loc de 8 ore;deci 75% din salariu. Domniile sale invoca faptul ca se poate , in sensul art. 112 alin 1 din Codul Muncii si un art. similar in CCM. Eu consider ca acest lucru nu este legal, variantele legale fiind somajul tehnic, disponibilizarea colectiva .Un drept castigat nu poate fi luat usor...X-( Fara intocmirea pentru fiecare salariat a unui act aditional la C.I.M., prin care salariatul sa-si dea acordul in acest sens; pot pierde in instante iar pentru faptul ca exista organizatii sindicale consider de asemenea nelegal, chiar un acord intre administratie si sindicate. Rog pentru cei cu mult mai multa experienta asi spune un punct de vedere. Multumesc.

În conformitate cu dispoziţiile art.41alin.1 C.mun. corborat cu art. 969 din Codul civil, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii..
freeelis
În conformitate cu dispoziţiile art.41alin.1 C.mun. corborat cu art. 969 din Codul civil, regula în materie de modificare a contractului individual de muncă este modificarea prin acordul părţilor. Prin excepţie, este posibilă modificarea unilaterală numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de Codul Muncii..

Va multumesc, la fel ca si dumneavoastra, tot asa am vazut si eu solutia.CM expune doar doua exceptii: ca modificare unilaterala a CIM ,delegarea si detasarea; iar chiar si acestea in anumite conditii. Deci in cazul expus anterior ,ca si cei care au raspuns, este nevoie de Anexa la CIM.