Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii conturi blocate primarie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

conturi blocate primarie

O primarie are conturile blocate.Poate face plati salariale si contributii retinute de la angajati?
Da.
Conform Og 22/2002 "privind executarea obligaţiilor de plată ale instituţiilor publice, stabilite prin titluri executorii"(modificata si completata de legea 110/2007-M.Of.300/05.05.2007, legea 92/2011- M.Of.402/08.06.2011)
Art.1
(1)Creanţele stabilite prin titluri executorii în sarcina instituţiilor şi autorităţilor publice se achită din sumele aprobate cu această destinaţie prin bugetele acestora sau, după caz, de la titlurile de cheltuieli la care se încadrează obligaţia de plată respectivă.
(2)Creanţele stabilite prin titluri executorii în sarcina instituţiilor şi autorităţilor publice nu se pot achita din sumele destinate potrivit bugetului aprobat pentru acoperirea cheltuielilor de organizare şi funcţionare, inclusiv a celor de personal, în scopul îndeplinirii atribuţiilor şi obiectivelor legale, pentru care au fost înfiinţate.
(la data 11-iun-2011 Art. 1 modificat de Art. 1, punctul 2. din Legea 92/2011

In Procedura din 19 iulie 2011 de punere în aplicare a titlurilor executorii în baza cărora se solicită înfiinţarea popririi conturilor autorităţilor şi instituţiilor publice deschise la nivelul unităţilor Trezoreriei Statului(M.Of.523/25.07.2011), art 3 :

(2)Sumele care fac obiectul indisponibilizării vor fi stabilite de instituţiile şi autorităţile publice ţinând cont de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanţa Guvernului nr. 22/2002, aprobată cu completări prin Legea nr. 288/2002, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi de categoriile de sume care nu sunt supuse executării silite prevăzute la art. 1 alin. (2) din Ordonanţa Guvernului nr. 22/2002, aprobată cu completări prin Legea nr. 288/2002, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 452 alin. 2 din Codul de procedură civilă.
(3)La efectuarea oricăror plăţi din sumele care nu fac obiectul indisponibilizării, instituţiile sau autorităţile publice vor înscrie la rubrica "Reprezentând" din ordinele de plată pentru Trezoreria Statului (OPT) "plată cf. art. 1 alin. (2) din OG nr. 22/2002".

[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.