Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortul in Noul Cod Civil si Codul de Procedura Civila
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortul in Noul Cod Civil si Codul de Procedura Civila

Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca prevederile privitoare la divort (in special cele privitoare la modalitatea de desfacere a casatoriei - instanta, notar, oficiul starii civile - si, respectiv, dovada parasirii domiciliului ca motiv de divort) au intrat in vigoare si sunt aplicate ca atare.

Va multumesc,
CM
Noul Cod Civil a intrat in vigoare la data de 1 oct. 2011. Divortul se face la instanta, stare civila si notar public. Din casatoriile din care rezulta minori , desfacerea acestora se face numai la instanta si notarul public de la locul celebrarii casatoriei sau domiciliul comun al sotilor.