Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire suprafata agricola
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire suprafata agricola

Buna seara!
In urma decesului tatalui meu, s-a facut succesiunea pe apartamentul parintilor, dar nu s-au luat in calcul si terenurile agricole pentru care acesta avea titlu de proprietate.
Acest titlu , este comun cu ceilalti frati , adica din totalul suprafetei, fiecaruia i-a revenit o parte egala. In acest moment, toti cei inscrisi in titlu, sunt decedati.
Unii din mostenitorii care au facut dezbaterea pe partea parintilor, vor acum sa vanda partea lor. Eu nu vreau sa-i incurc, dar nu stiu cum sa procedez cu partea tatalui meu.
Faceti dezbaterea de succesiune si pentru aceste terenuri intocmind certificat suplimentar de mostenit la notarul la vare ati facut initial dezbaterea.
1. Daca tatal meu a avut domiciliul in Brasov, iar terenul detinut este la Tulcea, este necesara expertiza unui evaluator ?
2. Pentru acest certificat suplimentar, avand in vedere ca de la decesul tatalui au trecut 5 ani, trebuie sa platesc 1% din valoare ?
multumesc