Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma-ce presupune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma-ce presupune

Buna zia,
Vreau sa-mi infiintez un srl sau inteprindere individuala,cod 7.311,activitati ale agentiilor de publicitate,nu voi face eu productia,voi lua produsele si le voi monta,eventual vinde mai departe (fara montaj).As vrea sa am un angajat,iar produsele vor fi vandute pesoanelor juridice,adica nu voi lucra cu persoane fizice.
1 Ce este mai vantajos,srl sa ii? Ce sigurari se platesc pentru un angajat si pentru mine ca administrator?
2 Cat costa infintarea unei firme si cat dureaza?
3 Ar trebui sa am patiu inchiriat?
3. Pentru infiintarea unei societati (fie ea SRL, fie II sau PFA), in primul rand aveti nevoie de un spatiu si un nume.Dovada spatiului se face fie printr-un contract de comodat, fie printr-un contract de inchiriere, la care se ataseaza extrasul de carte funciara al spatiului.
2. Pentru infiintarea unei SRL costurile sunt de aprox. 800 lei (capital social minim inclus).
Pentru infiintarea unei II sau PFA costurile sunt de aprox. 500 lei.
1. In cazul unei SRL, pentru adminstratorul numit prin actul constitutiv al societatii, daca mandatul este cu titlu gratuit, nu se platesc taxe. Daca vorbim de remuneratie, in sarcina administratorului sunt urmatoarele taxe: 16% impozit pe venit, 5,5% contributia de asigurari de sanatate.
Pentru fiecare angajat se achita toate taxele si contributiile salariale prevazute de lege.
Daca infiintati o SRL, aceasta va fi impozitta cu 3% calculat la cifra de afaceri realizata.
Daca infiintati PFA, la impozitarea in sistem real veti achita 16% impozit pe venit +5,5% contributia de asigurari de sanatate +31,3% contributia de asigurari sociale (pensii), doar insituatia in care veti realiza un venit net impozabil de maxim 741 lei/luna