avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 31,3% din venitul lunar asigurat.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

31,3% din venitul lunar asigurat.

Am gasit pe un site urmatoarele taxe pe care trebuie sa le platesc pt un pfa :
Taxe şi impozite PFA



- 16% pe venitul net realizat;

- 5,5% din venitul brut - contribuţia la sănătate;

:(( nu am idee la ce se refera :31,3% din venitul lunar asigurat.


Cel mai recent răspuns: Ana Mocanu , utilizator 17:13, 4 Decembrie 2013
31,3% reprezinta contributia pentru asigurarile sociale (pensie).
:O asa muult ?... O sa am pensia mai mare decat salariu :)))
Multumesc !
Daca sunt angajata cu carte de munca si firma respectiva imi plateste aceasta contributie pentru pensie, sunt obligata sa o mai platesc si eu din cauza PFA -ului?
:D
Nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatiile pfa fata de bs si bass(fonduri) ContSters109653 ContSters109653 Caut sa gasesc un raspuns competent si corect vis a vis de obligatiile unei persoane fizice autorizate care obtine venituri in sistem real . Multumesc (vezi toată discuția)
Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)
Plata impozit si taxe pfa Silvasanu Silvasanu Buna seara, Am o rugaminte la d-voastra: imi deschid in urmatoarele zile un PFA avand ca obiect de activitate producerea si comercializarea de obiecte ... (vezi toată discuția)