Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... 31,3% din venitul lunar asigurat.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

31,3% din venitul lunar asigurat.

Am gasit pe un site urmatoarele taxe pe care trebuie sa le platesc pt un pfa :
Taxe şi impozite PFA

- 16% pe venitul net realizat;

- 5,5% din venitul brut - contribuţia la sănătate;

:(( nu am idee la ce se refera :31,3% din venitul lunar asigurat.

31,3% reprezinta contributia pentru asigurarile sociale (pensie).
:O asa muult ?... O sa am pensia mai mare decat salariu :)))
Multumesc !
Daca sunt angajata cu carte de munca si firma respectiva imi plateste aceasta contributie pentru pensie, sunt obligata sa o mai platesc si eu din cauza PFA -ului?
:D
Nu.