Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Uzucapiunea si medierea
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Uzucapiunea si medierea

O actiune in constatarea uzucapiunii poate fi solutionata prin mediere?
Medierea este posibila in toate cazurile in care partile pot dispune.
Da, corect dar... uzucapiunea nu poate fi supusa procedurii de mediere ... deoarece in aceasta actiune orice intelegere a partilor asupra dreptului litigios nu se va inscrie in cartile funciare in lipsa unei hotarari pronuntate de instanta de judecata in baza legii. Aici mai intra si actiunile ce vizeaza anularea, modificare, completarea, actelor de stare civila cat si plangerea impotriva incheierii de carte funciara.