Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... calcul ccc si pre-post
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

calcul ccc si pre-post

concediu pre-post natal are aceasi metoda d calcul ca si c d risc doar ca e 85 % dinmediua veniturilor din ultm 6 luni?

si cum se calc ccc si se impoziteaza ccc?
1. Toate indemnizatiile pentru concediu medical (inclusiv concediul de risc maternal si concediul de maternitate = sarcina si lauzie = pre si postnatal) se calculeaza avand aceeasi baza de calcul, difera numai procentul de indemnizatie.

2. - Indemnizatie pentru CCC este egala cu 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Din indemnizatia pentru CCC nu se retin impozitul si contributiile.
dar la c d risc si pre-post se retin contributia la asig sociale d 10.5 % asa e? adik cas d 78 lei