avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere contract de munca

Patronul m-a anuntat ca imi incheie contractul de munca.
Cum pot sa-mi fac somaj daca el doreste sa angajeze alta persoana pe aceeasi functie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:06, 4 Februarie 2013
Pentru a beneficia de somaj , una dintre conditii este ca raportul de munca sa inceteze din motive neimputabile dvs .. astfel, va redau mai jos articolele din Codul muncii care va dau aceasta posibilitate :
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Multumesc. Mi se potrivesc cred urmatoarele:
Art.56
g) de la data retragereii de catre autoritatile sau organismele competente a avizelor, autorizatiilor ori atestarilor necesare pentru exercitarea profesiei
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
Art.61
c) in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) in cazul in care salariatul nu corespunde profesional locului de munca in care este incadrat.
Art. 65. [concedierea pentru motive obiective]
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezintă încetarea contractului individual de muncă determinată de desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fără legătură cu persoana acestuia.
Art. 95. [contractul de munca temporara multi-misiune]
(4) Contractul de munca temporara inceteaza la terminarea misiunii pentru care a fost incheiat sau daca utilizatorul renunta la serviciile sale inainte de incheierea misiunii, in conditiile contractului de punere la dispozitie
Aveti c.i.m. pe durata determinata ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea contract munca pe perioada determinata-motiv care tine de salariat? sym73 sym73 la contractarea unui imprumut la o banca am fost obligati sa incheiem si un ctr de asigurare care prevede achitarea a 2 rate in caz de somaj- obligatia de ... (vezi toată discuția)
Angajatorul îmi impune solicitarea demisiei, pot obtine somaj dupa? Seraphine Seraphine Bună ziua! Dacă angajatorul îmi impune solicitarea demisiei deși contractul se încheie peste 7 luni (perioadă determinată), dacă refuz, pot intra în ... (vezi toată discuția)
Somaj Ilie Danut Ilie Danut Buna ziua, as dori sa aflu daca la absente nemotivate de la locul de munca si concedierea din aceste motive pot beneficia de somaj. Care este alta modalitate ... (vezi toată discuția)