Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma platitoare TVA, achizitii produse UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma platitoare TVA, achizitii produse UE

Fiind o societate plătitoare TVA , importând produse din UE, care nu conţin TVA,
1. Cum calculez preturile pentru aceste produse pentru a fi vândute in tara?
preţ achiziţie + profit + TVA sau preţ achiziţie + profit?
2. Cum voi plăti TVA, din preţul de vânzare sau din profit?
3. Ce este taxarea inversa?
Mulţumesc.
pt taxare inversa vezi art.160 cod fiscal
pt prima intrebare pot fi variante in functie de firma de la care ai cumparat, mai concret daca are sau nu cod tva valabil etc, dar pt detalii mai bine vezi in codul fiscal si in normele de aplicare
Daca vi s-a comunicat un cod valabil de tva, procedati a autolichidarea taxei printr-o nota contabila 4426=4427.La stabilirea pretului de vanzare nu se tine cont de taxa.Tva-ul nu se plateste, se trece in decontul de tva atat ca taxa colectata cat si ca taxa dedusa.Taxarea inversa practic asta inseamna...Si neaparat depuneti declaratia 390, trimestrial(mend pt.nedepunere este 12.000).