avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare facturi din italia
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare facturi din italia

este corecta inregistrarea :
371=401/ val din factura la cursul din data emiterii
4426=4427 valoarea de mai sus *24% ??
si apoi fac OP pt acest TVA 4426 ??

mentionez ca in factura primita produsele sunt fara tva , dar furnizorul apare ca platitor de tva in tara lui
Eu trebuie sa-mi calculez si sa platesc tva la aceste facturi ? produsele sunt plante si flori

:(
Cel mai recent răspuns: Andrei Borbel , Consultant fiscal 15:23, 3 Iunie 2011
este corecta nota contabila dar nu trebuie sa platiti tva aferenta.
inregistrati taxarea inversa si astfel autolichidati taxa.
veti colecta tva in momentul vanzarii produselor.
Inregistrarile contabile sunt corecte.
Plata facturii se efectueaza in euro, la valoarea fara tva. Platiti factura furnizorului la valoarea din invoice.
Tb sa declarati in dec.300 si dec.390 ( taxare inversa, achizitie intracomunitara)
D-na Mihaela, nu trebuie sa faceti niciun OP pentru plata TVA-ului!
Taxarea inversa reprezinta ea insasi o modalitate (simplificata) de "plata" a TVA-ului, doar ca nu se face o plata efectiva. Daca aplicati atat taxare inversa iar apoi mai faceti si un OP, practic platiti de 2 ori acest TVA ceea ce nu e cazul. Practic asta e scopul taxarii inverse: sa inlature plata efectiva de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie marfa ue fara cod valid de tva irinuka2005 irinuka2005 Buna ziua Va rog sa-mi spuneti si mie ce note contabile si ce declaratii se depun in cazul in care cumpar marfa din germania de la o persoana juridica care ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa kamy_nora kamy_nora Buna ziua, Semintele prajite, ambalate, care sunt comercializate in magazine, sunt supuse taxarii inverse? Un magazin a achizitionat in luna decembrie, ... (vezi toată discuția)
Vanzare din aic-tva efectiv platit andr77 andr77 Buna ziua, Este prima mea AIC si nu am gasit o monografie completa.( banuiesc ca este pentru incepatori -de aceea, imi cer scuze) Rugamintea mea este ... (vezi toată discuția)