avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj apartament prin \\"Prima Casa\\"
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj apartament prin "Prima Casa"

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o solutie la urmatoarea problema:

Detin in coproprietate cu fostul sot un apartament achizitionat prin programul "Prima casa". In luna aprilie a anului 2011 m-am separat de fostul sot, el continuand sa locuiasca in apartamentul nostru, iar eu m-am mutat in alt oras. De atunci platim fiecare cate jumatate din valoarea ratei. In luna octombrie a anului 2012 s-a pronuntat divortul, iar fostul meu sot spune ca nu ii trebuie apartamentul si ca mi-l lasa mie, cu conditia sa-i dau jumatate din banii platiti cat am stat impreuna plus banii pe care i-a platit el dupa ce ne-am separat.

1. Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca eu sa-i platesc sumele mentionate mai sus chiar daca n-am locuit in acel apartament.
2. Este legal sa inchiriez partea mea de apartament unei terte persoane pentru a-mi putea plati rata, pana se va clarifica problema partajului?

Cel mai recent răspuns: cristinastana , utilizator 15:07, 3 Februarie 2013
Asadar, nu scrie ca aveti fiecare cate 50%, ci ca e un bun comun.
Da, in acest contract asa scrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort/cale amiabila iuli113 iuli113 Buna ziua, Am urmatoarea speta: M-am casatorit anul trecut,anul acesta in luna mai mi-am cumparat impreuna cu sotia un apartament prin prima casa-valoare ... (vezi toată discuția)
Partaj intre soti sofiamaria sofiamaria Buna ziua, va rog frumos cine ma poate ajuta cu o nelamurire. inainte de casatorie detineam un apartament pe numele mamei mele, apartament care l-am vandut ... (vezi toată discuția)
Intrebare- partaj sunshine83 sunshine83 Care este principiul impartirii bunurilor intr-un partaj ? Se impart bunurile si obligatiile? Daca de exemplu bunurile valoreaza 50 mii euro si creditul ... (vezi toată discuția)