avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parinte dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parinte dupa divort

Buna ziua,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari, cu mult respect!
Situatia data: Copilul este la tata, am convenit de comun acord,dat fiind faptul ca el, copilul, de la 2 ani a stat cu bunicii, prietenii, casa, obisnuinta, faptul de a schimba brusc aceste lucruri, mi s-a parut prea dur,pentru a avea curajul sa-l iau cu mine in Italia (eu locuiesc in Italia) si apoi, si prin tribunal am lasat valabila aceeasi intelegere, ca copilul sa ramana in ingrijirea lui. In cazul dat, doream sa stiu daca eu , atunci cand merg in tara pentru a sta 2 saptamani, o luna impreuna cu copilul, acolo in Romania, el se poate impotrivi acestui fapt?
Si ce este de facut pentru a face nu stiu, un orar de vizita, decis prin tribunal sau care este procedura viabila. Multumesc anticipat tuturor carora imi ofera un raspuns cat mai concludent!
Prin hotararea de divort era bine daca s-ar fi prevazut un program strict, concret de vizitare a minorului de catre dvs.

Daca nu ati facut acest lucru si daca considerati ca nu va puteti intelege cu tatal copilului pe cale amiabila, va trebui sa deschideti o noua actiune in instanta avand ca obiect program vizitare minor.
Nu plecati de la premisa ca nu va lasa sa va vedeti copilul. Si nu pierdeti legatura cu copilul, incercati mereu discutii pe skype, trimiteti vederi, un pachetel... obtineti mai multe cu vorba buna decat in orice instanta.
faptul de a schimba brusc aceste lucruri, mi s-a parut prea dur,pentru a avea curajul sa-l iau cu mine in Italia


Trebuie sa fiti constienta si de faptul ca dv, fiind absenta din viata copilului dv atat de mult timp, nu puteti veni ptr 2 saptamani in tara, asa cum sustineti, si sa debusolati total copilul. in viata lui va aparea cand si cand o necunoscuta si nu'l ajutati deloc in felul acesta.
Chiar daca instanta va da dreptul la vizita si veti avea legal un program de vizitare minor, tineti cont si de copil.
Nu va sugerez sa renuntati la copil, ci sa incercati sa tineti legatura cat mai mult cu copilul, sa fiti cat mai mult prezenta in viata lui atunci cand nu sunteti langa el,asa cum bine a sugerat si user AVLIL
Bafta !
Multumesc mult! Da saptamanal ne vedem pe messenger, iar in cursul saptamanii vb si la telefon, dar problema grava e, ca toate acestea fiindca vrea tatal,dar in momentul in care nu va mai vrea?????care va fi solutia? Faptul ca i-am spus ca vreau sa diminuez pensia de intretinere, care e de 100 euro, s-a suparat foarte tare, zicand ca asa cum vreau eu sa fac ceva pentru viitorul copilului meu(in a pune bani deoparte pentru cand creste) asa vrea si el, ok, dar nu cu banii mei....Eu nu am loc de munca de mai mult de o jumatate de an si lucrurile s-au inrautatit si aici, in Italia si chiar nu mai pot sa trimit ce-i 100 euro, am decis sa trimit 30, atata pot pentru moment, asta i-am explicat si lui, insa....se pare ca nu vrea sa inteleaga...in fine ... Teama mea este de a-mi lua tot ceea ce imi da acum, ca platesc aceasta suma. Si pentru siguranta anumitor lucruri si mai ales pentru a tine cat mai mult si mai des legatura cu fiul meu, trebuie sa utilizez tot ceea ce legea poate impune in cazul dat!
Parerea mea este in sensul ca ar fi recomandabil sa aveti o hotarare judecatoreasca care sa va recunoasca dreptul la vizita.
Situatia se poate degrada din cauza situatiei dvs. materiale si sa apara probleme.De la pensie pot aparea tot felul de probleme daca el nu va intelege sau nu va crede...

Insa, pentru ca hotararea judecatoreasca sa fie eficienta ar trebui sa vedeti si ce vrea minora pentru ca e posibil sa fie ascultata de instanta.
Hotararea va poate ajuta numai daca tatal va crea probleme dar minora va dori sa mearga cu dvs.

Alte discuții în legătură

Drepturile tatalui asupra copilului dupa divort! OanaBrumar OanaBrumar Buna ziua.Postez acest subiect pt a-mi ajuta un prieten care se confrunta cu o situatie delicata. A divortat de sotie acum ceva ani,fetita lor acum in varsta ... (vezi toată discuția)
Custodie unica Dragos03 Dragos03 Buna ziua Am si eu cateva intrebari nu stiu in ce masura ma puteti ajuta . Pe scurt situatia este urmatoare , am o fetita dintr-o relatie anterioara de ... (vezi toată discuția)
Custodie minor din concubinaj nicola123 nicola123 Buna seara. Sunt intr-o situatie delicata si nu stiu cum sa procedez, fara sa fac daune. Am trait in concubinaj timp de 6 ani iar un urma cu un an si doua luni ... (vezi toată discuția)