avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere

Buna seara va rog sa ma indrumatii si pe mine pt ca nu stiu unde sa apelez .Am fost casatorita dar nu mai eram inpreuna de 14 ani si nu am divortat din probleme financiare . eu am plecat in grecia dupa care am avut o relatie din care a rezultat un copil am venit in rom in primul rind am divortat si am revenit la numele de fata am facut si certificatul de nastere la copil dar pe numele fostului barbat pt ca in grecia la rubrica de tata nu a fost trecut tatal doar ca nu eram divortata si a trecut numele meu care il aveam dupa barbat. Ce trebuie sa facem si cum pt ca tatal biologic al copilului meu vrea sai poarte numele Acum ca iam facut certificatu in rom de ce mai figurez si dupa divort la mama fig cu numele fostului barbat si nu cu numele meu de fata
De ce ? Pt ca asa va chema cand ati nascut si tatal e cel din casatorie.
Trebuie sa mergeti in instanta pt o actiune in tagada paternitatii.
Cand ati nascut ?
2006 8 martie
fostul barbat nu figureaza ca tata
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2013
gi-jane2, moderator
perfect atunci. Mergeti cu tatal copilului sa-l recunoasca ca starea civila.
mi-a zis avocatul ca si dupa ce va fi schimbat certificatul la copil pe numele tatalui sau biologic numele de mama mi-a zis ca o sa ramana tot ala primul nu asta la care am revenit cu numele de fata ,dar eu vreau sa figurez la rubrica mama in certificatul de nastere cu numele de dupa divort adica acel nume de fata
intrun cuvaneu vreau ca numele de familie de la primul barbat sa nu mai apara pe niciunde

ptr ca s-ar presupune ca si dupa ce-i va fi schimbat certificatul de nastere pe numele tatalui biologic la rubrica mama o sa-i ramana numele de mama pe ca-rel aveam cu primul sot si eu nu vreau

[ cand aveti de completat un mesaj, folositi butonul- editeaza].... nu am stiut....
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2013
gi-jane2, moderator
Pai ala e numele pe care il purta maica-sa in momentul in care a nascut, indiferent de cate ori va schimbati dvs numele.. ca va casatoriti sau recasatoriti, numele mamei din certificatul copilului nu se schimba.
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2013
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Inregistrare copil ioanamaria1979 ioanamaria1979 sunt separata de fostul sot de 3 ani ,dar nu divortata ,voi avea un copil din relatia actuala ,cum pot sa fac sa poarte numele tatalui biologic si nu numele ... (vezi toată discuția)
Înregistrare copil născut în grecia și recunoscut in rom Zilier Zilier Buna ziua as dori si eu sa na ajutati într-o problemă am fost căsătorită în anul 1991 dar dupa 2 ani de relație ne-am despărțit dar nu legal .in anul ... (vezi toată discuția)
Stabilire paternitate plrflrn plrflrn O femeie si un barbat sunt casatoriti. Decid sa divorteze, Fiecare incearca sa-si refaca viata. Femeia ramane insarcinata inainte ca decizia de divort sa ... (vezi toată discuția)