Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere

Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri mai mare de 65000 eur ce impozit va plati in 2013? Dar in 2014?
Buna ziua,

Pentru anul 2013, va plati impozit pe venitul microintreprinderilor pana in trimestrul in care va avea loc depasirea plafonului de 65.000 eur. In momentul depasirii, potrivit art.112^6 din Codul fiscal, aceasta
va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal.
Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.

In anul 2014(in conditiile in care cifra de afaceri va depasii in cursul anului 2013 65.000 eur) societatea va plati tot impozit pe profit.

Numai bine,

CONTABIUM, Contabil
Din 01.02.2013 pina la atingerea celor 65000 euro va plati impozit micro. Dupa atingerea plafonului de 65000 euro in cursul anului 2013, va plati impozit pe profit pt intreg anul, tinind cont de impozitul micro achitat pina la acel moment.

art 112^6 Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

In 2014, daca in 2013 s-a depasit plafonul, se datoreaza impozit profit.

Buna ziua,
Care este cursul de schimb luat in calcul pt.plafonul de 65000 euro?
Cursul de schimb luat in calcul este cel aplicabil in ziua de 31.12.2012 :4,4291lei/euro
Sunt titular al unei Intrepr.Individ. cu o cifra de afaceri / 2012 de 200.000 lei si cheltuieli de 20.000 lei. Platesc CASS 5,5 % din venitul net, impozit 16% din venitul net, iar CAS 31,3 % la un venit lunar declarat f.mic (1000 lei), deoarece contribui si la un fond de pensii private.
Mi-am facut niste calcule si am ajuns la concluzia ca este mai convenabil sa fiu platitor de impozit pe profit ca microintreprindere, la care sa fiu si angajat, cu salariul brut de 1000 lei, de exemplu.
As plati impozit 3% la cifra de afaceri, CASS 5,5%+5,2% la salariul brut, somaj 0,5%+1% la salariul brut, CAS 31,3% la salariul brut (suma ce o platesc si in prezent) si 16% impozit la salariul net, adica la mai putin de 1000 lei lunar.
Rog sa-mi confirmati daca am gandit bine, deoarece vreau sa inchid Intrepr. Individ.(nu cred ca pot fi microintreprindere in acest caz) si sa deschid SRL.
Bineinteles ca voi angaja si un contabil pt.ca nu ma pot descurca in noua forma de organizare.