Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit

Va rog sa ma lamuriti: firma nou infiintata(in nov.2012),la 31.dec.12 platitoare de impozit pe profit; ianuarie are venituri de 30000 euro iar in februarie 2013 face venituri care depasesc 65000 euro; febr si martie plateste impozit pe venit ? cand depun 010 pt a reveni la impozit pe profit ? cu ce data revine la impozit pe profit? multumesc mult.
Veti fi platitor de impozit pe venturile microintreprinderilor pana la 31 decembrie 2013 potrivit Codului Fiscal care la art.112^2 alin. (5) prevede urmatoarele:
" Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1."
"ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv."

Firma va plati impozit pe profit incepand cu trimestrul in care are loc depasirea. Cu alte cuvinte, conform legii ar trebui sa depuneti pana la 25.03.2013 D010 pentru trecere la impozit pe venit pentru ca indepliniti conditiile la 31.12.2012, insa incepand cu trim I al anului 2013 (pentru ca ati depasit conditia privind cifra veniturilor) ar trebui sa redeveniti platitor de impozit pe profit. Nu stiu daca in aceasta situatie mai trebuie sa depuneti 010 - impozit pe venit si apoi, din nou 010 - impozit pe profit, modalitatea de impunere ramanand practic aceeasi.
multumesc pentru raspunsuri