avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit profit

Va rog sa ma lamuriti: firma nou infiintata(in nov.2012),la 31.dec.12 platitoare de impozit pe profit; ianuarie are venituri de 30000 euro iar in februarie 2013 face venituri care depasesc 65000 euro; febr si martie plateste impozit pe venit ? cand depun 010 pt a reveni la impozit pe profit ? cu ce data revine la impozit pe profit? multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: gina10 , utilizator 05:49, 11 Martie 2013
Veti fi platitor de impozit pe venturile microintreprinderilor pana la 31 decembrie 2013 potrivit Codului Fiscal care la art.112^2 alin. (5) prevede urmatoarele:
" Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 112^1."
"ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv."

Firma va plati impozit pe profit incepand cu trimestrul in care are loc depasirea. Cu alte cuvinte, conform legii ar trebui sa depuneti pana la 25.03.2013 D010 pentru trecere la impozit pe venit pentru ca indepliniti conditiile la 31.12.2012, insa incepand cu trim I al anului 2013 (pentru ca ati depasit conditia privind cifra veniturilor) ar trebui sa redeveniti platitor de impozit pe profit. Nu stiu daca in aceasta situatie mai trebuie sa depuneti 010 - impozit pe venit si apoi, din nou 010 - impozit pe profit, modalitatea de impunere ramanand practic aceeasi.
multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ord nr.8 / 2013 impozit profit / venit / profit in luna februarie 2013 trandafir2 trandafir2 O firma care conform Ordonanta nr. 8 din 23 ianuarie 2013 a avut la 31.12.2013 cifra de afaceri sub 65000 eur, trebuie trecuta obligatoriu de la ... (vezi toată discuția)
Depasire ca 65000 euro trecere la impozit pe profit cu luna iulie me.elena me.elena Buna ziua Am si eu urmatoarea nelamurire :la data de 24 iulie 2013 am depasit CA de 65000 eur drept pentru care am intocmit declaratia 010 pentru scoaterea de ... (vezi toată discuția)
Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)