avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil Legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil Legea 10/2001

Buna ziuA
un imobil nationalizat si trecut la stat fara documente este mostenit prin anul 1997, apoi se emite o decizie in baza Legii nr.10/2001 prin care se restituie imobilul insa nu poate fi intabulat in CF deoarece statul nu are un act de expropriere si nu s-a inscris in cf ca proprietar. proprietar in cf este acum mostenitorul celor deposedati de imobil deoarece se considera ca statul neavand un just titlu de expropriere decizia nu este valabila .
am probleme daca cumpar
multumesc
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 15:08, 5 Februarie 2013
Daca doiti sa cumparati de la proprietarul de drept, ce probleme aveti?Vreti sa cumparati de la stat?
problema mea este daca decizia in baza legii 10/2001 este valabila daca statul nu a avut un titlu valabil si nu s-a inscris in CF din acest motiv. care este titularul de drept cel care a mostenit sau cel din decizia in baza Legii nr10/2001?
Titularul retrocedarii recapata proprietatea si poate sa o intabuleze iar daca nu mai este in viata, mostenitorii legali, in baza certificarii calitatii de mostenitori ai imobilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie in baza legii nr10/2001 mihai09 mihai09 buna ziua, parintilor mei li s-a restituit in natura in baza legii nr10/2001 un imobil neintabulat in cf. prins sentinta si decizie defintiva si ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate raul89 raul89 Buna ziua In anul 2001, inainte de aparitia Legii 10/2001, am introdus in instanta o actiune intemeiata pe dispozitiile Legii 213/1998 si art. 480 Cod ... (vezi toată discuția)
Revendicare imobiliara gigi31 gigi31 Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu cateva sfaturi intr-o problema cu o casa nationalizata. In anul 1997 am cumparat o casa nationalizata de la statul roman, ... (vezi toată discuția)