Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imobil Legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imobil Legea 10/2001

Buna ziuA
un imobil nationalizat si trecut la stat fara documente este mostenit prin anul 1997, apoi se emite o decizie in baza Legii nr.10/2001 prin care se restituie imobilul insa nu poate fi intabulat in CF deoarece statul nu are un act de expropriere si nu s-a inscris in cf ca proprietar. proprietar in cf este acum mostenitorul celor deposedati de imobil deoarece se considera ca statul neavand un just titlu de expropriere decizia nu este valabila .
am probleme daca cumpar
multumesc
Daca doiti sa cumparati de la proprietarul de drept, ce probleme aveti?Vreti sa cumparati de la stat?
problema mea este daca decizia in baza legii 10/2001 este valabila daca statul nu a avut un titlu valabil si nu s-a inscris in CF din acest motiv. care este titularul de drept cel care a mostenit sau cel din decizia in baza Legii nr10/2001?
Titularul retrocedarii recapata proprietatea si poate sa o intabuleze iar daca nu mai este in viata, mostenitorii legali, in baza certificarii calitatii de mostenitori ai imobilului.