Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcularea consumului de energie termica pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcularea consumului de energie termica pentru apartamentele debransate

buna ziua,
1.Va rog sa-mi spuneti cum calculez consumul de energie termica pentru un apartament debransat total.
Mentionez ca apartamentul are o suprafata de 66.4 m2

2. Dar la un apartament care este debransat partial.
Are suprafata totala de 48,9 m2, iar suprafata bransata de 23.23 m2

Va multumesc
Factura de caldura se imparte in trei parti:
1. Individuala, la care participa toti proprietarii in functie de suprafata radianta pe care o detin (deci cei debransati total nu participa).
2. Pe cota-parte indiviza, care este suportata de catre toti proprietarii in functie de cota-parte detinuta de fiecare apartament.
3. Tevile, care sunt suportate de fiecare proprietar in functie de "perechile" de tevi care traverseaza fiecare apartament (0.50/ perechea de tevi, tur/retur)

Procentele se stabilesc de catre dumneavoastra la noi sunt stabilite astfel:
1. 60% din factura
2. 30%
3. 10%
Nu ati precizat daca in imobil sunt montati repartitori de costuri individuali
1-In cazul apartamentului debransat total, calculul caldurii este intocmit de catre firma de calcul si are la baza procedura si formulele prevazute de Ordinul 343/2010 ANRSC.
Pe repartitorul martor din subsolul imobilului se citeste indexul.
Se face diferenta index luna curenta fata de luna anterioara
Se totalizeaza indexi individuali raportati de proprietari
Fiecare calorifer, coloanele verticale si cele orizontale din subsol +cale de acces +proprietati individuale au un factor de conversie stabilit prin inventarierea sistemului de incalzire
Consumul rezultat din diferenta intre indexul actual si luna anterioara, numarul de unitati echivalente pentru fiecare calorifer din apartamente, pentru tevile verticale si coloanele din subsol sau caloriferele din spatiile comune .
Spatiile parte comuna detin numar de unitati echivalente fix.
Tevile verticale parte comuna detin un numar de unitati echivalente.fix
Pentru fiecare apartament conectat la sistemul centralizat se obtin un numar de unitati echivalente-in raport de numar calorifere
Totalul unitatilor echivalente se transforma prin impartire la consumul facturat de contorul de bransament si rezulta cate Gcal are o unitate echivalenta.
Se calculeaza repartizare Gcal pentru spatiile comune, pentru tevile verticale, pentru proprietatile individuale
In situatia expusa consumul se calculeaza raportat la cota parte indiviza
2-Apartamentul debransat partial a desfasurat procedura legala de debransare?