Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare contract de munca

Poate un contractual sa-si suspende contractul de munca pentru a lucra la cabinetul unui demnitar ales.
Multumesc anticipat.
Da, se poate acest lucru ...
amfir a scris:

Poate un contractual sa-si suspende contractul de munca pentru a lucra la cabinetul unui demnitar ales.
Multumesc anticipat.

Va rog , exista baza legala.
Art.54 C.mun. : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Art.6 alin.7 : În cadrul birourilor se pot angaja personal cu contract de muncă pe perioadă determinată, potrivit nomenclatorului funcţiilor prevăzut în anexa nr. 5, sau colaboratori, pe bază de contract civil, conform modelului prevăzut în anexa nr. 7, cărora li se stabilesc atribuţii şi răspunderi potrivit legii. În cazul angajării pe baza unui contract de muncă pe perioadă determinată, conform modelului prevăzut în anexa nr. 6 şi statutului deputaţilor şi senatorilor, încadrarea se face prin ordin al secretarului general al Camerei Deputaţilor/Senatului, după caz, la propunerea deputaţilor/senatorilor în cauză. Cererea de încadrare în muncă pe durată determinată vizată de secretarul general al Camerei Deputaţilor/Senatului se va depune la Direcţia pentru resurse umane şi salarizare, respectiv la Direcţia resurse umane şi paşapoarte, anterior începerii raporturilor de muncă, conform modelului prevăzut în anexa nr. 8.
- Hotararea nr.1 din 30 mai 2006 a Birourile Permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aprobarea Normelor privind modul de utilizare şi justificare a sumei forfetare aferente cheltuielilor efectuate de deputaţi şi senatori în circumscripţiile electorale -
Art.6 , alin 7-din ce legislatie

Ce document trebuie sa depun la sediul primariei in cadrul careia eu lucrez , pentru a putea sa-mi suspend contractul de munca pe perioada cat are mandatul deputatul la cabinetul caruia voi activa pe baza de contract de munca pe perioada determinata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. art.6 alin.7 din Hotararea nr.1 din 30 mai 2006 a Birourile Permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru aprobarea Normelor privind modul de utilizare şi justificare a sumei forfetare aferente cheltuielilor efectuate de deputaţi şi senatori în circumscripţiile electorale

2. Depuneti o cerere de acordare a concediului fara plata ...