Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie

Poate stie cineva daca s-a marit cumva alocatia de stat de 40 RON.Si de asemenea ma intereseaza care sunt conditiile pentru alocatie monoparentala,ce valoare are aceasta pentru crestere copil de 3 ani si 6 luni.Multumesc!
popa marisa, utilizator
Executivul a majorat la inceputul lunii decembrie, prin hotarari de Guvern, alocatia de stat pentru copii si nou-nascuti si cuantumul alocatia destinate copiilor aflati in plasament, care se aplica de la 1 ianuarie 2009. Prin HG nr. 1662/2008, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 844 din 16.12.2008, Guvernul a stabilit majorarea alocatiei de stat pentru copii cu 4,8%, incepand cu data de 1 ianuarie 2009 . Astfel, alocatia va creste de la 40 lei la 42 lei, in conformitate cu rata inflatiei.