avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie

Poate stie cineva daca s-a marit cumva alocatia de stat de 40 RON.Si de asemenea ma intereseaza care sunt conditiile pentru alocatie monoparentala,ce valoare are aceasta pentru crestere copil de 3 ani si 6 luni.Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 13 Februarie 2009
popa marisa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Seffer Laurentiu , Consilier juridic 16:59, 13 Februarie 2009
Executivul a majorat la inceputul lunii decembrie, prin hotarari de Guvern, alocatia de stat pentru copii si nou-nascuti si cuantumul alocatia destinate copiilor aflati in plasament, care se aplica de la 1 ianuarie 2009. Prin HG nr. 1662/2008, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 844 din 16.12.2008, Guvernul a stabilit majorarea alocatiei de stat pentru copii cu 4,8%, incepand cu data de 1 ianuarie 2009 . Astfel, alocatia va creste de la 40 lei la 42 lei, in conformitate cu rata inflatiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are copilul meu in ro? ninharsag ninharsag Mai bine zis, ce ce pot primi pt ea...ma refer la alocatie, indemnizatii,etc. ea s-a nascut in Irlanda, in 2008, are certificat de nastere irlandez, dar acum ... (vezi toată discuția)
Cuantumul alocatiei pentru copil 2009-2012 mb_mihaela mb_mihaela Buna seara ! Ma poate indruma cineva,va rog,cum pot afla cre a fost cuantumul alocatiei pentru copil pentru 2009, 2010, 2011 si 2012 ( in Romania) ? Va ... (vezi toată discuția)
Alocatie pt copii 200 lei ana500 ana500 Buna ziua. Am si eu sa va pun o intrebare celor care imi pot raspunde. Eu am un baietel care face 2 ani luna aceasta. Am avut dreptul doar la trei luni ... (vezi toată discuția)