Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca aplic tva la incasare automat pt facturile emise catre client tva se colecteaza in momentul incasarii total sau partial. In cazul furnizorului indiferent daca acesta aplica sau nu tva la incasare, tva se deduce in momentul in care platesc ?
La facturile a caror plati sau incasare se face numerar atunci se trece direct pe 4426 sau 4427 fara a mai lucra cu 4428? Pentru platile facute cu card firma ce apar pe extras se inregistreaza prin 4428 si la plata se trece prin 4426 chair daca este in aceasi luna plata ( factura din data de 03.01.2013 si plata apare pe extars 05.01.2013?)

Multumesc frumos!
Lizuca12, utilizator