Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Probleme legate de TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Probleme legate de TVA la incasare

Am o nelamurire legata de aplicarea corecta a TVA-ului la incasare:

In primul rand firma despre care vorbesc este persoana impozabila care aplica TVA-ul la incasare (eligibil).
In al doilea rand, conform Ghidului de aplicare a TVA la incasare:Dreptul de deducere a TVA aferente achiziţiilor efectuate de o persoană impozabilă de la o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 1342 alin. (3) - (8) este amânat până în momentul în care taxa aferentă bunurilor şi serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său.

De aici trebuie sa inteleg ca in cazul in care am o factura, pentru bunuri care nu intra sub incidenta regulilor generale de exigibilitate, de la un furnizor care nu aplica TVA la incasare, TVA-ul se va inregistra pe 4426 nu pe 4428?
Eu pana acum am trecut toate facturile de achizitie pe 4428, iar in momentul platii 4426=4428, indiferent daca fz aplica sau nu sistemul TVA la incasare :sorry:
Cred ca trebuie sa fac corectie la Declaratia 300

In cazul unei facturi primite de la furnizor care aplica TVA la incasare presupun ca TVA-ul se trece pe 4428? Iar in momentul platii 4426=4428.

Multumesc!
Daca firma aplica TVA la incasare, pentru facturile primite de la furnizori va deduce TVA la data platii facturilor, indiferent daca furnizorul aplica sau nu TVA la incasare. In cazul facturilor emise, se va colecta TVA la incasare, daca incasarea se face in mai putin de 90 de zile.In cazul in care nu se incaseaza factura in acest timp, din a 90-a zi TVA devine exigibila, indiferent daca factura este incasata sau nu.La firmele care nu aplica TVA la incasare apare o problema in cazul achizitiei de la furnizori care aplica TVA la incasare. In acest caz TVA va deveni exigibila doar in momentul platii facturii.
Daca soc.dvs.aplica tva la incasare si factura este achitata cu bon fiscal/chitanta -chiar la momentul emiterii facturii-nu mai este nevoie sa treceti prin 4428.De fapt,fz.nici nu trebuie sa mai specifice pe factura ca aplica tva la incasare-in cazul incasarilor cash in acelasi moment cu emiterea facturii.tva-ul se va inregistra si la ei direct pe 4427 si nu pe 4428.