avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RENTA VIAGERA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RENTA VIAGERA

Bună ziua!
Am următoarea întrebare : Mama mea primește rentă viageră pentru 4 ha. teren agricol în extravilan, având acest teren în arendă.
Aș vrea să știu dacă mama mea vinde acest teren , va mai putea beneficia în continuare de rentă viageră?
Cel mai recent răspuns: capitaneanu_mioara , utilizator 13:33, 8 Februarie 2013
da poate sa il vinda, caci atit arenda cit si vinzarea sint separarea de teren.
renta viagera, sau renta agricola se da numai daca nu mai are terenul in folosinta proprie.
dar este pacat sa il vinda acum, in acest moment, caci preturile sint copromise. mai asteptati citiva ani cind Romania, va intra in competitie de preturi. deocamdata comeptitia nu este decit interna si avem agenti ce urmaresc tot ce se vinde si ce se cumpara in tara, ca prin diferite excrocherii sa le acapareze.
nu este momentul sa le instrainati definitiv.
luati va rabdare ca sa cistigati mai mult, "un pic" mai tirziu...
pamintul este sfint... nu va jucati cu bunurile romanesti din stramosi...
Multumesc frumos pentru raspuns.
De fapt doreste să îmi vândă mie pământul cu acte ,deci va rămâne în familie .
O zi bună!
mama depune copie de pe contractul de vanzare-cumparare + acordul arendasului si va primi 100 euro/ha de la data vanzarii , pe perioada vietii.
Mulțumesc mult pentru răspuns și timpul acordat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 247/2005- renta viagera dorinacon dorinacon Buna seara. Va rog frumos sa imi explicati din continutul legii 247/2005 titlul \\" renta viagera\\"si a altor norme privind aceasta, cand beneficiez ( in ce ... (vezi toată discuția)
Renta viagera iulliana iulliana in cazul incheierii unei rente viagere pentru un teren agricol arabil extravilan, dupa decesul proprietarului pamantului, copii mai pot mosteni pamantul, ori ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren agricol arendat Amitrica Amitrica Am arendate cu contract de arenda 2 ha de teren agricol. Contractul a fost facut pe cinci ani si expira pe 1 octombrie anul acesta. Vreau sa vand, am facut ... (vezi toată discuția)