Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instanta a ramas in pronuntare- in cat timp se va ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Instanta a ramas in pronuntare- in cat timp se va pronunta?

Daca azi este ultimul termen al unui proces penal (recurs la ICCJ) si curtea ramane sa se pronunte, in cat timp se va pronunta? Cum aflu de hotararea pe care au luat-o?
Daca nu amana pronuntarea, se va da solutia astazi, iar maine la arhiva o puteti vedea.
Daca nu sunt din localitate, pot suna?
Puteti incerca la telefon sau pe portalul instantei [ link extern ] /
Pronuntarea despre care vorbeam s-a dat tocmai acum, pentru ca a mai fost o amanare. As vrea sa o postez pentru a putea sa va intreb ce nelamuriri am.
Admite recursul declarat de inculpatul xxx împotriva deciziei penale nr. 209 din data de 20 iunie 2012 a Curtii de Apel Craiova – Sectia Penala si pentru Cauze cu Minori. Caseaza, în parte, decizia penala atacata si în parte sentinta penala nr. 503 din data de 23 decembrie 2010 a Tribunalului Dolj – Sectia penala numai în ceea ce priveste individualizarea judiciara a pedepsei aplicate inculpatului si, rejudecând: În baza art. 861 Cod penal dispune suspendarea sub supraveghere a executarii pedepsei rezultante de 2 ani închisoare aplicata inculpatului xxx prin decizia penala recurata, pe durata unui termen de încercare de 6 ani, stabilit conform art. 862 Cod penal. În baza art. 863 Cod penal, pe durata termenului de încercare, inculpatul trebuie sa se supuna urmatoarelor masuri de supraveghere: - sa se prezinte la datele fixate la Serviciul de Probatiune de pe lânga tribunalul Dolj, conform programului stabilit de acesta; - sa anunte în prealabil orice schimbare de domiciliu, resedinta sau locuinta si orice deplasare care depaseste 8 zile, precum si întoarcerea; - sa comunice si sa justifice schimbarea locului de munca; - sa comunice informatii de natura a putea fi controlate mijloacele lui de existenta. În baza art. 359 Cod procedura penala atrage atentia inculpatului asupra dispozitiilor art. 841 Cod penal privind revocarea suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal, pe durata suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei principale se suspenda executarea pedepselor accesorii. Mentine celelalte dispozitii ale hotarârilor recurate care nu sunt contrare prezentei decizii. Respinge, ca nefondate, recursurile declarate de Parchetul de pe lânga Curtea de Apel Craiova si de asiguratorul SC xxx împotriva aceleiasi decizii. Definitiva. Sentinta CA Craiova spunea: Obligă inculpatul, alături de asigurator, la plata sumelor de cîte 3017,4 lei către fiecare dintre părţile civile (3 persoane), despăgubiri materiale si obligă pe inculpatul xxx alături de asiguratorul de răspundere civilă SC xxx, la plata sumei de câte 10.000 lei daune morale către fiecare dintre cele trei părţi civile.aceste sume vor fi platite de catre firma de asigurari si cand? Partile civile ce mai pot face pentru a primi aceste sume mai repede?
Dosarul se va intoarce la Instanta de fond, respectiv Tribunalul Dolj, si de acolo obtineti copii legalizate de pe hotarare.
Luati legatura cu asiguratorul pentru a evita executarea silita a acestuia, iar in cazul in care nu vor sa achite de bunavoie contactati un executor judecatoresc.