avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general REEVALUARE IMOBIL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

REEVALUARE IMOBIL

am un imobil compect amortizat val intrare 2912 amortizat 2912. sa facut prina reevaluare la data de 31.12.2012 si sa dat o valoare de 2690 lei .Cum inregistrez aceasta valoare
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 11:43, 8 Februarie 2013
Buna ziua,

Potrivit art.121, alin.3 din OMFP 3055/2009, daca o imobilizare corporala complet amortizata mai poate fi folosita, cu ocazia reevaluarii acesteia i se stabileste o noua valoare si o noua durata de utilizare economica, corespunzatoare perioadei estimate a se folosi in continuare.
Inregistrarea se face astfel:
1. anularea valorii amortizate 2812 = 212 2.912 lei
2. inregistrarea noii valori 212 = 105 2.690 lei

Bineinteles, va trebui sa tineti cont de implicatiile fiscale prevazute la art.22, alineatul 5^1 din Codul fiscal, precum si de normele de aplicare ale acestuia.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluarea clãdirilor amortizate integral maria69 maria69 Am făcut o reevaluare la clădiri,majoritatea dintre ele erau amortizate integral. Amortizarea se mai calculează la valoarea reevaluată ? (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile reevaluare cladiri Silvia Dumitru Silvia Dumitru Buna ziua, 1.In dec 2010 s-a facut reevaluarea cladirilor astfel: Val ctbla 910.451 lei Val justa 1.072.735 lei rezultand o crestere de 166.031 lei.La ... (vezi toată discuția)
Reevaluare imobilizarilor corporale alenka alenka Buna ziua Am o reevaluare la o cladire astfel: Valoarea cladirii = 647184.98(in anii anteriori a fost tot crestere a valorii) Valoarea reevaluata= ... (vezi toată discuția)