Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil 2013

Buna. As vrea sa stiu daca este adevarat ca in cazul in care aleg sa stau acasa 2 ani in CCC voi primi o indemnizatie de max 1200 lei? Mentionez ca venitul meu lunar este mai mare de 2500 lei. Eventual puteti sa-mi spuneti cum se calculeaza in acest caz indemnizatia? Multumesc.
1. Daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei.

2. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia pentru CCC nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1200 lei.

3. Din OUG 111/2010:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(1.1) Limitele minima si maxima ale indemnizatiei se stabilesc prin raportare la indicatorul social de referinta, denumit in continuare ISR. (n.m. 1 ISR = 500 lei)

(2) Indemnizația lunară prevăzută la alin. (1) lit. a) se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni și nu poate fi mai mică de 1,2 ISR și nici mai mare de 6,8 ISR

(3) Indemnizația lunară prevăzută la alin. (1) lit. b) se stabilește în cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni și nu poate fi mai mică de 1,2 ISR și nici mai mare de 2,4 ISR.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos pentru clarificari!