Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata

Buna ziua

Am inteles ca incepand cu 01.02.2013 se abroga Ordonata nr. 5/2011 privind Somatia de plata. In cazul in care am un client, persoana juridica, care nu-si achita facturile, ce sanse am sa recuperez banii ? Ce procedura trebuie urmata?

Multumesc
1 Mediere
2 Cerere de chemare in judecata
Odata cu intrarea Noului Cod de Procedura Civila, la 15.02.2013 (daca nu se mai amana), se vor abroga atat O.G. nr. 5/2001 privind somatia de plata, cat si O.U.G. nr. 119/2007 privind ordonanta de plata. Astfel, veti avea doua modalitati de recuperare a creantelor, si anume:

1. Ordonanta de plata, prevazuta de dispozitiile art. 1013 si urm. din Noul Cod de Procedura Civila;
2. Procedura pe drept comun (mediere, cerere chemare in judecata pe pretentii),

Cu stima.

Noul cod de procedura civila reglementeaza in continuare proceduri speciale de recuperare a creantelor - procedura ordonantei de plata - art. 1013 si urmat. (fosta OUG 119/2007) si o procedura cu privire la cererile cu valoare redusa, de pana la 10.000 lei - art. 1025 si urmat.
In aceste cazuri nu este necesara parcurgerea etapei medierii.

si este vorba de data de 15.02.2013.

dupa parerea mea, acum inca puteti face somatie de plata.
Multumesc pentru raspunsuri. Inteleg ca daca trimit cererea inainte de 15.02, se mai poate introduce pe Ord. 5, in caz contrar, in baza noii proceduri - art. 1013 si urmat.
La ordonanta era o taxa judiciara de timbru in valoare de 39 lei. in cazul noii proceduri, cat este taxa?
Multumesc