avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata

Buna ziua

Am inteles ca incepand cu 01.02.2013 se abroga Ordonata nr. 5/2011 privind Somatia de plata. In cazul in care am un client, persoana juridica, care nu-si achita facturile, ce sanse am sa recuperez banii ? Ce procedura trebuie urmata?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: cami1212 , utilizator 10:10, 15 Mai 2013
Potrivit art. 2 alin. 1 indice 3 din Legea nr. 146/1997, text legal introdus prin art. 28 din Legea nr. 76/2012, taxa judiciara de timbru pentru procedura ordonantei de plata, conform N.C.P.C., este de 150 lei. Cu stima.
Buna ziua,
Se poate introduce o singura ordonanta de plata pentru mai multi debitori, care sunt fosti angajati si au primit ajutoare necuvenit (acelasi ajutor) si acum nu vor sa le mai dea inapoi.
Trebuie platita o singura taxa judiciara de timbru

Multumesc
Trebuie sa specificam ca acolo unde ati mentionat "mediere" este de fapt dovada pargurgerii etapei de informare a medierii, si nu mediere propriu zisa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata andr_georgi andr_georgi In conditiile in care Legea 76/2012 abroga cu 01.02.2013 OUG 5/2001, dar acum s-a amanat data intrarii in vigoare, ce fac pot samerg pe somatie de plata sau ... (vezi toată discuția)
Abrogare ordonanta privind somatia de plata cioarec carmen cioarec carmen Odată cu intrarea în vigoare a noului Cod de procedură civilă şe abrogă OG 572001 şi OG 117/2007.Cum se procedează acum pentru recuperarea unei datorii? (vezi toată discuția)
Cum recuperez niste bani datorati in urma unui ctr de prestari servicii? adela05 adela05 Daca am de recuperat bani de la un client, in urma unor servicii pe care I le-am prestat in baza unui Ctr de Prestari Servicii, care e procedura prin care mi-I ... (vezi toată discuția)