Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata

Buna ziua

Am inteles ca incepand cu 01.02.2013 se abroga Ordonata nr. 5/2011 privind Somatia de plata. In cazul in care am un client, persoana juridica, care nu-si achita facturile, ce sanse am sa recuperez banii ? Ce procedura trebuie urmata?

Multumesc
Potrivit art. 2 alin. 1 indice 3 din Legea nr. 146/1997, text legal introdus prin art. 28 din Legea nr. 76/2012, taxa judiciara de timbru pentru procedura ordonantei de plata, conform N.C.P.C., este de 150 lei. Cu stima.
Buna ziua,
Se poate introduce o singura ordonanta de plata pentru mai multi debitori, care sunt fosti angajati si au primit ajutoare necuvenit (acelasi ajutor) si acum nu vor sa le mai dea inapoi.
Trebuie platita o singura taxa judiciara de timbru

Multumesc
Trebuie sa specificam ca acolo unde ati mentionat "mediere" este de fapt dovada pargurgerii etapei de informare a medierii, si nu mediere propriu zisa.