avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Hartuire psihologica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Hartuire psihologica

Buna dimineata!
Va rog sa-mi spuneti unde se poate reclama un sef abuziv, in afara de superiorul ierarhic. Este o institutie de stat.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: GhitaPristanda , utilizator 07:38, 11 Februarie 2013
... depinde de obiectul reclamatiei...
Asa cum a afirmat doamna avocat mai sus, depinde de tipul de abuz de care discutam in cauza dvs, in cazul unui abuz de natura sexuala, va adresati organelor de cercetare penala, in cazul unui abuz psihologic ( amenintari cu concedierea si cu mustrari disciplinare ) va puteti adresa organului superior ierahic sau Agentiei Nationale a Functionarilor Publici.
Da, amenintari, injurii, discreditari, umiliri etc. Cred ca ANFP este mai indicat.
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la locul de munca iuliy iuliy Buna ziua. Doresc un sfat in legatura cu un litigiu de munca. Sunt functionar public intr-o institutie publica si din cauza unor discutii cu seful mi s-a ... (vezi toată discuția)
Abuz in functie bobi07 bobi07 ca functionar public unde as putea sa reclam un abuz al sefilor in cazul in care in cadrul institutiei nu pot gasi sprijin? exista vreun for superior care ... (vezi toată discuția)
Lucrez la o banca Emilia Popa Emilia Popa Buna ziua, Lucrez la o banca, cu un nume rezonant. Este in topul primelor 3 banci din tara. Am fost angajata pe un post de sef de agentie. Seful meu ierarhic ... (vezi toată discuția)