Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

La cate zile de concediu are dreptul un om angajat cu o norma de 2 ore pe zi???
Art.106 (1) C.mun. : Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
......

Art.145 (1) C.mun. : Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
.....

Din coroborarea dispozitiilor art. 106 alin.1 cu dispozitiile art. 145 alin.1 C. muncii rezulta ca timpul partial al contractului de munca nu influenteaza durata CO ...In speta, va beneficia de o durata minima a CO de 20 de zile lucratoare