Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA LA INCASARE PT.UTILITATI
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA LA INCASARE PT.UTILITATI

Buna ziua.
In cazul facturilor pt.utilitati se aplica aceleasi reguli aferente TVA-ului la incasare,sau se deduce TVA-ul la momentul emiterii facturii?
Multumesc.
deducerea se efectueaza in functie de:
1.societatea emitenta este in sistem tva la incasare !-vezi registrul contribuabililor ce aplica sistemul,
2.societatea careia i se emite este in sistem!
daca DA ,deducerea se aplica la momentul platii facturii.

sau:
1..societatea emitenta este in sistem tva la incasare !-vezi registrul contribuabililor ce aplica sistemul,
2.societatea careia i se emite nu este in sistem!
daca DA ,deducerea se aplica la momentul platii facturii.

sau :
1..societatea emitenta nu este in sistem tva la incasare !-vezi registrul contribuabililor ce aplica sistemul,
2.societatea careia i se emite nu este in sistem!
daca DA ,deducerea se aplica la momentul emiterii-respectiv primirii facturii.